WKS Gwardia widok na mural klubowy
Stadiony kraj

Wspomnień czar

Przeczytasz w 4 min

Przez cały ten rok w wolnych chwilach odwiedzałem obiekty sportowe w stolicy. Tym razem to nie były nowoczesne obiekty typu Stadion Narodowy czy Pepsi Arena. Chciałem zobaczyć te stare, czasem opuszczone stadiony, ale, które wciąż funkcjonują. Zobaczcie jak to wygląda:

Stadion Marymontu Warszawa

Obiekt znajduje się na ul. Potockiej 1. Tuż obok pływalni na Kępie Potockiej. Oprócz stadionu piłkarskiego z bieżnią!!! Jest także teren do łucznictwa. Klub UKS Marymont Warszawa ma kilka sekcji sportowych. Pojemność stadionu to 10 tys. aż się nie chce w to wierzyć. Dodatkowo jedna z trybun jest zadaszona. Obecnie gra tutaj zespół UKS Nowy Marymont Warszawa występujący w lidze okręgowej Warszawa-Wschód, trenuje nieraz Seniorska Reprezentacja Polski. Na stadion można wejść bez problemu, usiąść na trybunach i wejść do tunelu zawodników (mimo że na drzwiach jest kłódka). Można spróbować wejść na murawę, chociaż przy pływalni jest ochrona więc jest adrenalina. Obiekt jest bardzo zaniedbany, chodzenie po trybunach, na własną odpowiedzialność, bo można nabawić się kontuzji.

RKS Marymont widok na trybunę krytą

Stadion Hutnika Warszawa

Stadion znajduje się na ul. Marymoncka 42. Jest on ulokowany w lesie. Dobrze go widać z Wisłostrady od strony Mostu Północnego. Jeśli jedziemy od strony Bielan, musimy się trzymać prawego pasa i szukać wjazdu na strzelnicę. Na sam stadion można wejść bez problemu, ale samochód zostawiamy przed szlabanem. Cały teren dookoła stadionu wygląda jak jeden wielki składzik na narzędzia. Traktory do odśnieżania, plandeki na ziemi, stare poniszczone reklamy itp. Na murze przed wejściem na trybuny jest wielki napis LEGIA (widać kto panuje w stolicy). Stadion ma 6240 miejsc, w tym 507 krzesełek.

Trybuny są tylko z jednej strony a z drugiej strony jest wał pokryty trawą. By wejść koronę stadionu trzeba wejść po wąskich i poniszczonych schodach. Na same trybuny nie wejdziemy. Bramy są zamykane na kłódkę. Możemy tylko obejrzeć „panoramę” stadionu. Występuje na nim klub Hutnik Warszawa, który występuje obecnie w Lidze Okręgowej w gr. 1 (VI liga). Klub posiada także inne boisko z piaszczysto-trawiastą nawierzchnią.

Hutnik Warszawa widok na płytę główną stadionu

Stadion RKS Skra

Stadion piłkarsko-lekkoatletyczny mieszczący się na ul. Wawelskiej 5. W latach 50-tycj XX w. kiedy oddawano stadion był on z torem żużlowym i trybunami na 35 tys. osób. W roku 69′ oddano do użytku bieżnię tartanową. Poza głównym stadionem mieściły się tam hala gimnastyczna i kompleks basenów. Do roku 2005 było tam Muzeum Sportu i Turystyki.

Obecnie niestety obiekt jest niedoinwestowany, żadne imprezy się tam nie odbywają, mimo dużego potencjału. Na terenie znajdują się przychodnie sportowe i kluby nocne. Nie można wejść poza bramę stadionu, chyba że jesteśmy pracownikami lub zawodnikami klubu. Ochrona jest czujna i nie pozwala na szwendanie się. Przed wieżą sędziowską (charakterystyczny punkt stadionu) jest plac manewrowy dla samochodów.

RKS SKRA widok na trybuny stadionu

Stadion Gwardii Warszawa

Stadion mieści się na ul.Racławickiej 132. Gwardia to wielosekcyjny klub milicyjny. Tereny klubu leżą nieopodal szpitala MSW na ul. Wołowskiej. Niestety stadion czasy świetności ma już za sobą. Pojemność stadionu to 9000, z czego 210 siedzących. Obecnie jest w bardzo złym stanie. Trybuny zapuszczone, brudne, dookoła boiska zardzewiała siatka, wokół boiska resztki toru żużlowego. Klub sportowo jak i wizerunkowo niestety podupada. Kiedyś była inicjatywa, by wyremontować obiekt w zamian za oddanie części terenów pod budowę wieżowców. Pomysł ten upadł. Oficjalnie, Policja jako właściciel klubu zaniedbania tłumaczy brakiem funduszy. Na teren stadionu nie można spokojnie wejść. Zostałem wygoniony przez ochronę po tym jak próbowałem zrobić kilka zdjęć. Obecnie Gwardia występuje w A klasie w gr. Warszawskiej.

WKS Gwardia widok na tor żużlowy

Stadion Olimpii Warszawa

Stadion mieści się na ul. Górczewskiej 56/60 na Woli. Pełni on wiele funkcji oprócz sportowych. Co niedziele jest tam rozstawiany targ z antykami. Był to jeden z pomysłów na pomoc finansową dla klubu. Ponadto na terenie klubu jest plac manewrowy dla samochodów. Sam stadion to 4000 miejsc w tym 1600 siedzących. Zbudowane są dwie trybuny a na pozostałych bokach boiska to wały usypane i zarośnięte trawą. Można wejść na trybuny bez problemu i usiąść sobie na jednym z niebieskich krzesełek (w dobrym stanie). Przynajmniej mi się udało. Klub obecnie gra w IV lidze okręgowej Mazowsza.

Olimpia Warszawa widok na murawę

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content