Logo Allianz Stadium w Turynie
Stadiony świata

8 lat Allianz Stadium

Przeczytasz w 2 min

Dziś mija 8 lat od otwarcia stadionu Allianz Stadium w Turynie. Dokładnie 8 września 2011 roku rozegrano pierwsze spotkanie na stadionie Juventusu. Gospodarze zremisowali z Notts County 1-1.
Obiekt „Starej Damy” jest najnowocześniejszym we Włoszech. Powstał w miejscu dawnego Stadio Delle Alpi, który istniał zaledwie od mundialu w 1990 roku.

Mógł on pomieścić aż 69 tys. widzów, przeważnie zapełniał on zaledwie 1/3 trybun. Poprzedni stadion posiadał także nieużywaną bieżnię lekkoatletyczną. Minusem tego była bardzo słaba widoczność z dolnych części trybun. Po części to tłumaczy słabą frekwencję na niektórych meczach Pucharu Włoch – w sezonie 2001/02 na mecz z Sampdorią pojawiło się…237 kibiców. W 2003 roku miasto przekazało działkę, na której stoi stadion co czyni go jedynym w kraju w stu procentach klubowym obiektem, a nie miejskim, gdzie rozgrywają swoje mecze pozostałe zespoły z Półwyspu Apenińskiego. Budowa całego kompleksu pochłonęła 120 mln€. Patrząc na aktualną stadionową scenę we Włoszech to jeden z niewielu obiekt, na który można patrzeć z przyjemnością. Jak wiemy większość stadionów na Półwyspie Apenińskim swoje lata świetności ma już dawno za sobą.

Allianz Stadium może pomieścić 41507 widzów. Oprócz tego posiada bardzo duże zaplecze komercyjne, m.in. bary restauracje, sklepy, muzeum klubowe, sale konferencyjne, centrum medyczne, a nawet żłobek! Wokół stadionu jest także gdzie zaparkować. Na olbrzymim placu zbudowano parkingi na ponad 4000 samochodów. Kompleks Allianz Stadium zapewnia dla swoich juniorów jak i seniorów kilka boisk treningowych. W 2012 roku stadion był gospodarzem meczu finałowego Ligi Europy pomiędzy Sevillą i Benficą. Już po 3 latach funkcjonowania Allianz Stadium uplasował się na 14 miejscu wśród europejskich stadionów z największym dochodem – 38 mln euro rocznie.

Stadio del alpi

Stadio delle alpi
A co nas z pewnością najbardziej zainteresuje to możliwość zwiedzania obiektu.
Są dwie opcje, z wizytą w muzeum lub same oprowadzanie po stadionie.
Godziny zwiedzania:
– poniedziałek, środa, czwartek, piątek – godz.11:00 – 18:00,
Ceny biletów:
• do muzeum
– bilet normalny: 15 euro,
– bilet ulgowy: 18 euro dla osób do 16 r.ż. i powyżej 65 lat, grupy liczące min 25 osób, członkowie oficjalnego fan clubu,
– wejście darmowe – osoby niepełnosprawne i osoby poniżej 6 roku życia.
• bilet łączony: muzeum + wycieczka po stadionie
– bilet normalny: 25 euro,
– bilet ulgowy: 20 euro – dla osób do 16 r.ż. i powyżej 65 lat, grupy liczące min 25 osób, członkowie oficjalnego fan clubu.

Godziny i ceny zwiedzania mogą się zmienić.

fot. stadiony net; stadiumguide.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content