ulotka Glasgow gospodarz Euro 2020 Euro
Stadiony świata

Hampden Park – przewodnik

Przeczytasz w 5 min

Hampden Park w Glasgow to najstarsza arena na najbliższy turniej EURO 2020. Jego historia sięga aż 1903 roku.

Pierwszy mecz rozegrano 31 października 1903 roku, gospodarze Queens Park zmierzyło się z Celtikiem Glasgow. Gospodarze wygrali 1-0. Kibice drużyny Queens Park, nota bene najstarszego klubu piłkarskiego w Szkocji, regularnie zapełniali komplet miejsc. Aż do roku 1950 czyli roku kiedy postała Maracana w Rio de Janeiro, szkocki obiekt był największym na świecie. Pod koniec lat 40-tych XX wieku jego pojemność sięgała ponad 180 tysięcy miejsc! Jednak ze względów bezpieczeństwa na stadion wpuszczano „tylko” 150 tysięcy widzów.

Słynny pojedynek Szkocji z Anglią w roku 1937 oglądało 149 tysięcy widzów. To rekordowa frekwencja na meczu piłkarskim w Europie aż do dziś. Szkoci wygrali wtedy 3-1. Przed przebudową na Hampden Park w 1970 r. podczas meczu Celtiku Glasgow z angielskim Leeds United zgromadziło się 136505 osób co jest rekordem podczas klubowych potyczek piłkarskich.

Obiekt w swojej historii przechodził kilkanaście renowacji. Głównie polegały one na zmniejszaniu liczby miejsc ze względów bezpieczeństwa. W latach 90-tych zamontowano nowe zadaszenie, dobudowano pomieszczenia biurowe a także zamontowano plastikowe krzesełka na wszystkich trybunach.

Queens Park, obecny gospodarz stadionu, grał na trzech różnych stadionach (łącznie z obecnym) o tej samej nazwie. Wszystkie w niewielkiej odległości od siebie. Zmiany były podyktowane rozwojem klubu i ciągłym poszukiwaniem większego obiektu. Dawne boisko klubu Cathkin Park jest teraz parkiem miejskim.

Obecnie stadion mieści 51866 widzów co daje mu drugie miejsce w kraju pod względem pojemności. Największym obiektem w Szkocji jest Celtic Park z pojemnością 60832 miejsc. Na stadionie oprócz wspomnianej drużyny Queens Park swoje mecze rozgrywa także drużyna narodowa, także ta w rugby. W przeszłości rozgrywane były tu mecze finałowe Ligi Mistrzów, Pucharu UEFA, Pucharu Zdobywców Pucharu. W 2012 roku podczas IO w Londynie na Hampden Park rozegrano 8 meczy piłkarskich, 5 w turnieju kobiet i 3 w turnieju męskim. Po renowacji w 2014 roku na stadionie zamontowano bieżnię lekkoatletyczną, dzięki czemu można było rozgrywać zawody w czasie Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej.

W roku 2020 obiekt przestanie być własnością Queens Park i przejdzie w ręce Szkockiej Federacji Piłkarskiej.
Podczas EURO 2020 w Szkocji zostaną rozegrane 4 spotkania – trzy w fazie grupowej i jedno na poziomie 1/8 finału. Szkoci mieli trochę pecha do losowania ponieważ na tą chwilę znamy tylko jeden w pełni obsadzony mecz. Będzie to spotkanie Chorwacji z Czechami. Uczestnicy pozostałych spotkań ujawnią się dopiero po wiosennych barażach i awansie do fazy pucharowej.

Jak dojedziemy na Hampden Park?

Hampden Park jest zlokalizowany w dzielnicy Mount Florida w południowo-wschodniej części miasta. Dojedziemy na mecz autobusem i pociągiem. W Glasgow funkcjonuje także jedyne w Szkocji metro. Jest to trzecie najstarsze metro w Europie (po Londynie i Budapeszcie)!
AUTOBUS:
Głównym miejskim przewoźnikiem w Glasgow jest First. Bilety można kupić albo u kierowcy albo przez aplikację mobilną. Ceny przedstawiają się następująco:
Bilet jednorazowy dla osoby dorosłej – ok. £1.70; dzieci do 16 lat £1.10
Całodniowy dla osoby dorosłej – ok. £4.70; dzieci do 16 lat £2.10
Linie – 5, 6, 7/A, 31, 34, 34A, 74, 75, 90 – należy zawsze wysiąść na przystanku „Hampden Park” niezależnie z której strony tymi liniami jedziemy.
Pociąg:
linia Cathcart Circle – należy wysiąść na stacji King’s Park. Cena biletu to ok. £2.70
Z kronikarskiego obowiązku podam także ceny biletów na metro. Na stadion nim się nie dostaniemy ale z pewnością warto metrem się przejechać.
Bilet jednorazowy dla osoby dorosłej – ok. £1.75 dzieci do 16 lat £0.80
Całodniowy dla osoby dorosłej – ok. £4.20; dzieci do 16 lat £2.10

Komunikacja w mieście w większości generalnie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Głównie jeździ nowoczesny tabor, nawet w autobusy piętrowe posiadają odpowiednie platformy do wjazdu. Jedynie problemy mogą się pojawić przy próbie wjazdu na peron niektórych stacji kolejowych. Dla osób niepełnosprawnych są przewidziane zniżki na bilety na komunikację miejską.

panorama stadionu Hampden Park

Glasgow jak w większości dużych miast w Wielkiej Brytanii dba o turystów niepełnosprawnych. W większości muzea, sklepy i restauracje są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, szczególnie poruszających się na wózkach.
Hampden Park po ostatniej renowacji otrzymał wiele udogodnień dla niepełnosprawnych. Należą do nich windy, podjazdy, wyznaczone parkingi, miejsca dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, toalety dostosowane dla osób poruszających się na wózkach. Na stadionie podczas eventów pracują także asystenci, którzy służą pomocą w poruszaniu się.

Zwiedzanie Hampden Park

Stadion można zwiedzać tradycyjnie w formie wycieczki a także można odwiedzić muzeum szkockiego futbolu z galerią sław. Hasło przewodnie wizyty w muzeum to „Jeśli wiedziałeś wszystko o szkockim futbolu to pomyśl jeszcze raz”. Zobaczymy tam m.in. niezwykłą ilość pamiątek związanych z reprezentacją, kolekcję koszulek meczowych, puchary krajowe, usiądziemy w oryginalnej szatni przeniesionej ze starego obiektu i wysłuchamy nagranej odprawy prowadzonej przez Craiga Browna, piłkarza i trenera reprezentacji Szkocji w latach 1993-2001.

Muzeum jest czynne codziennie w godzinach 10-17 i w niedziele 11-17. Cena biletu do muzeum to £8.00, ulgowy £3.00. Samo zwiedzanie stadionu £8.00 ulgowy £3.50 a pakiet zwiedzanie stadionu + muzeum to £13.00 i ulgowy £5.00. Natomiast wycieczki po stadionie odbywają się codziennie po 4 razy. Muzeum posiada certyfikat jakości Szkockiej Organizacji Turystycznej.

Po wcześniejszym zgłoszeniu można dostosować trasę dla osób niepełnosprawnych.
Fot. stadiony.net; BBC.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content