błękitne niebo nad stadionem w Opolu
Stadiony kraj

Zwiedzanie Itaka Arena w Opolu

Przeczytasz w 9 min

Po ubiegłorocznej przerwie w stadionowym zwiedzaniu spowodowanej wieloma przykrymi sprawami, w tym roku wizyty na stadionach przyspieszyły. Dopiero co byliśmy na stadionie w Monachium a już zawitaliśmy na Opolszczyznę. Na świeżutką Itaka Arenę w Opolu, gdzie gra miejscowa Odra. A jak mi tam było? Co zobaczyłem? Zapraszam do lektury.

 

Do stolicy polskiej piosenki postanowiłem zawitać z powodu otwarcia nowego stadionu Odry. Jest coraz więcej fajnych, kameralnych stadionowych perełek w naszym kraju, i ten obiekt do tego miana pretenduje. Choć Odra „pływa” wciąż tylko w pierwszej lidze to zdecydowano się na budowę nowoczesnego stadionu na ponad 11 tysięcy miejsc.

Historia stadionu przy ul. Oleskiej

Nowy stadion w Opolu został zbudowany od podstaw. Natomiast poprzedni przez lata mieścił się przy ulicy Oleskiej. Obiekt położony przy ul. Oleskiej 51 został otwarty w 1930 roku i od początku pełnił funkcję jego głównej areny piłkarskiej.

W czasach największych sukcesów Odry, czyli w latach 60. i 70. XX wieku, stadion był świadkiem zmagań drużyny w najwyższej klasie rozgrywkowej. To właśnie tutaj kibice podziwiali takich piłkarzy jak Engelbert Jarek, Roman Wójcicki czy Józef Młynarczyk. W 1977 roku Odra zdobyła Puchar Ligi, dzięki czemu klub zagrał w Pucharze UEFA a stadion przy Oleskiej zapełnił się do ostatniego miejsca. Rekord frekwencji padł w 1978 roku podczas meczu z Ruchem Chorzów – ponad 25 tysięcy widzów zgromadziło się wówczas na trybunach.

Ciekawostką jest, że obiekt gościł nie tylko mecze piłkarskie. W latach PRL odbywały się tutaj m.in. zawody lekkoatletyczne, pokazy motocyklowe, a nawet koncerty. Przez pewien czas służył również jako miejsce ćwiczeń wojskowych. Poprzedni obiekt mógł pomieścić zaledwie 4200 osób i siłą rzeczy coraz częściej były problemy z otrzymaniem licencji ze względu na infrastrukturę. Problemy były także z zapełnieniem starego stadionu.

16 czerwca 1945 roku powstał klub – Odra Opole (przez pewien czas funkcjonujący pod nazwą Budowlani), który został nowym gospodarzem stadionu.

stadion Opole widziany z drona

Do największych sukcesów Odry Opole należy zajęcie 3. miejsca w I lidze w sezonie 1963/64. W sezonie 1977/78 zespół zadebiutował w rozgrywkach Pucharu UEFA, odpadając w pierwszej rundzie po rywalizacji z 1FC Magdeburg. Wcześniej klub brał również udział w rozgrywkach Pucharu Intertoto.

Stadion gościł także reprezentację Polski – 17 kwietnia 1985 roku biało-czerwoni rozegrali tu towarzyski mecz z Finlandią, wygrywając 2:1. Drużynę narodową prowadził wówczas były trener Odry, Antoni Piechniczek.

Obiekt był również areną ważnych wydarzeń pozasportowych – w 1971 odbyły się tu Dożynki Centralne, z udziałem I sekretarza KC PZPR, Edwarda Gierka.

Jednak kiedyś musiał nadejść moment, by pomyśleć o zmianie stadionu. Tak aby nie trzeba było się go wstydzić i był w pełni funkcjonalny.

Architektura i ekologiczne rozwiązania Itaka Areny

Pierwsze plany budowy nowego stadionu pojawiły się jeszcze przed EURO 2012. Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wygrała pracownia 90 Architekci we współpracy z biurem GMT. Prace budowlane ruszyły na początku 2022 roku, a zakończyły się w grudniu 2024 roku.

Nowy stadion wyróżnia się nowoczesnym designem i lekką, białą membraną przepuszczającą światło, która po zmroku jest efektownie podświetlana, nadając obiektowi dynamiczny i nowoczesny charakter. Mnie osobiście przypomina ona nieco fasadę stadionu w Marsylii. Ale to może tylko moje skojarzenia. Wszystkie trybuny są zadaszone i zapewniają doskonałą widoczność z każdego miejsca na widowni. Ostateczny koszt budowy wyniósł 230 mln złotych.

Uroczyste otwarcie Itaka Areny odbyło się 21 marca 2025 roku. Odra Opole rozegrała towarzyski mecz z historycznym rywalem – 1FC Magdeburg, nawiązując do pierwszego spotkania obu drużyn rozegranego jeszcze na poprzednim stadionie.

Teraz stadion w Opolu może przyjąć 11600 widzów. Choć funkcjonuje on dopiero od kilku miesięcy, to komplet widzów był tylko na inauguracji. Później niestety frekwencja była dużo słabsza, głównie ze względu na wyniki drużyny.

Na dachu stadionu zamontowano panele fotowoltaiczne o łącznej mocy około 280 kW. W przeciętny słoneczny dzień są one w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną. Dodatkowo stadion wyposażono w cztery zbiorniki na wodę deszczową, każdy o pojemności 100 m³. Zgromadzona deszczówka wykorzystywana jest do podlewania murawy oraz terenów zielonych wokół obiektu. Z tego względu Itaka Arena jest nazywana „ekologicznym stadionem”. Jestem jeszcze winny wytłumaczenie skąd taka nazwa. Itaka to największe polskie biuro podróży, które zostało sponsorem tytularnym obiektu a na dodatek od początku istnienia biuro ma siedzibę właśnie w Opolu.

Obiekt położony jest na północno-zachodnich obrzeżach Opola, ok. 5 km od centrum miasta. Muszę przyznać, że to pierwszy stadion w Polsce, który odwiedziłem i był tak daleko od centrum. Przypomina to nieco niemieckie rozwiązanie, gdzie na stadion trzeba sporo dojeżdżać.

Jeśli ktoś nie orientuje się jak wygląda stadion z zewnątrz to może go nie zauważyć gdy będzie jechał. Jest on położony pomiędzy parkiem przemysłowym z siedzibami firm kurierskich, parkiem naukowo-technologicznym a centrum handlowym.

Zwiedzanie stadionu w Opolu – co można zobaczyć na Itaka Arenie?

A na zwiedzanie zaprasza nas Pani z marketingu, z którą wcześniej się umówiłem. Standardowych wycieczek jeszcze nie ma z racji niedawnego otwarcia areny ale są plany by regularnie zapraszać kibiców na wycieczki.

Nasze zwiedzanie zaczynamy od obejrzenia pomieszczeń technicznych tuż przy szatniach, m.in. pokoju dla sędziów i delegatów. Przechodząc dalej mijamy duży namalowany herb klubu. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że został on namalowany na podłodze przed wyjściem na murawę. Nie spodobało się to kibicom a zawodnicy też nie są zbytnio zadowoleni z tego faktu. Wychodząc na murawę omijają herb by go nie podeptać.

Następnie wychodzimy na murawę. Trawa świetnie przystrzyżona, naprzeciwko wyjścia znajduje się trybuna rodzinna, gdzie krzesełka są ułożone w napis OPOLE a wszystkie siedziska na stadionie są pomalowane w kolorach klubowych. Po lewej stronie znajduje się „klatka” czyli sektor dla przyjezdnych, który pomieści 1217 widzów. Na uwagę zasługuję fakt, że na dole sektora znajdują się miejsca dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. A to warto wyróżnić, bo jeszcze czegoś takiego na innych stadionach nie widziałem. Sektor gości został zniszczony niestety już podczas inauguracji przez kibiców z Magdeburga. Na szczęście teraz już można z niego w pełni korzystać.

Na stadionie jesteśmy kilka godzin przed meczem, z Chrobrym Głogów, ostatnim w sezonie i już widać przygotowania do dnia meczowego, m.in. Telewizja już rozstawiała swój sprzęt.

Dalej przechodzimy do szatni zawodników oraz do małej siłowni. Szafki w szatni pomalowane są w kolorach klubu i każda z nich ma wyklejoną podobiznę danego zawodnika. Słynnego jacuzzi jak na Narodowym czy Civitas Metropolitano w Madrycie nie ma, ale za to są wielkie banie do lodu by się schłodzić. Tuż obok jest tzw. sala relaksu. Zawodnicy przed meczem lub po treningu mogą sobie tu usiąść i zrelaksować się . Coś podobnego jak w Książenicach (Legia Training Center) tyle tylko, że tutaj nie ma okien, ponieważ jesteśmy pod trybuną.


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, postaw mi kawę bym mógł pisać ich więcej!

logo-buycoffee


Parę kroków dalej znajduje się sala konferencyjna. Przewidziano ją mniej więcej na 100 osób. Z wiadomych względów na razie kompletu dziennikarzy nie było. To tutaj właśnie została podpisana umowa sponsorska na nazwę stadionu z firmą Itaka. Mało która sala konferencyjna jest tak oświetlona. Wszystko przez to, że znajduje się na parterze przy panoramicznych oknach. Nie ma tutaj słynnych ścian wyciszających jak np. na obiekcie Legii.

Wjeżdżamy windą na piętro, by zobaczyć co oferuje zaplecze VIP. Znajdują się tutaj 22 loże. Niestety z racji rozpoczynającego się meczu nie mogliśmy wejść do środka. Podobno wszystkie już zostały wyprzedane. Każda z lóż może być pomalowana i wyposażone wedle życzenia nabywcy jednak po konsultacji z zarządcą. Moja wyobraźnia wyrabia nadgodziny, gdy sobie pomyślę jak może wyglądać loża Itaki…

Ciekawe jest to, że tutaj nie ma stopniowania VIP-ów na lepszych i gorszych. Wszyscy znajdują się na jednym poziomie, na jednej trybunie. Wjeżdżamy jeszcze wyżej na poziom przeznaczony dla mediów. Mamy tu budkę dla speakera oraz dla komentatorów. Choć jak do tej pory komentatorzy pracowali przy pulpitach dziennikarskich. Jest też miejsce w środku gdzie, dziennikarze piszący mogą pracować na komputerach i przesyłać materiały do swoich redakcji.

Czy warto zwiedzić Itaka Arenę?

Zdecydowanie tak. Choć to stadion wciąż nowy, a klub nie gra dziś w ekstraklasie, to sama Itaka Arena pokazuje, że mniejsze ośrodki również potrafią stworzyć coś wyjątkowego. Obiekt w Opolu to przykład nowoczesnej, funkcjonalnej infrastruktury, która ma szansę tchnąć nowe życie w lokalną piłkę i przyciągnąć kibiców z całego regionu – a może i kraju.

Dla fana piłki nożnej i groundhoppera to idealna okazja, by zobaczyć stadion, który jest inny niż wszystkie – z odważnym designem, ekologicznymi rozwiązaniami i lokalnym charakterem. Spacer po strefie zawodników, rzut oka na trybuny w barwach klubowych, a potem relaks w strefie VIP czy sala konferencyjna z panoramicznymi oknami – to wszystko tworzy klimat miejsca, które dopiero zaczyna pisać swoją nową historię.

Zwiedzanie Itaka Areny to nie tylko spojrzenie na architekturę i infrastrukturę, ale też okazja, by poczuć ducha Odry Opole – klubu z piękną, choć nieco zapomnianą przeszłością. Może to właśnie ten stadion będzie początkiem nowego rozdziału w jej historii? Dodam tylko, że w planach jest także stworzenie klubowego muzeum.

Na koniec dodam, że nawet jeśli nie jesteś kibicem Odry, Opole to piękne miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić – a nowa arena może być ciekawym punktem na Twojej turystyczno-piłkarskiej mapie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *