stadiony na wyspach - zdjęcie główne
Stadiony świata

Stadiony piłkarskie położone na wyspach

Przeczytasz w 4 min

Wiele już było napisane i to nawet na tym blogu o stadionach położonych w dziwnych miejscach, np. wysoko w górach. Natomiast czy ktoś się kiedyś zastanawiał, który stadion jest położony na wyspie a dookoła tylko morze lub ocean? To zapraszam na krótki przegląd po boiskach zlokalizowanych na wyspach. Uwaga, widoki zapierają dech w piersiach!

 

Henningsvaer, Norwegia

Henningsvaer to mała wioska rybacka na Lofotach, która znana jest właśnie z tego pięknie położonego sztucznego boiska piłkarskiego. To tutaj kręcono wiele spotów reklamowych m.in. dla UEFA czy Pepsi. Stadion jest wybudowany w skale i oblewają go chłodne wody Morza Norweskiego. Zamiast trybun, to boisko jest otoczone rusztowaniami do suszenia dorsza. A tych na wyspach nie brakuje.

Na co dzień grają na nim juniorzy z klubu Henningsvær IL. Ciekawostką jest również to, że dopiero w 1982 roku zbudowano most, który połączył wyspę z kontynentem. Wcześniej można tam było dopłynąć tylko statkiem.

Henningsvaer, Norwegia - stadiony na wyspach
Henningsvaer, Norwegia

Nuuk Stadion, Grenlandia

Stadion „narodowy” położony jest w stolicy Grenlandii Nuuk. Gra na nim reprezentacja narodowa choć z wiadomych względów nie ma za dużo okazji do rozgrywania meczów. Trybuny a raczej miejsce dla widzów przypominające trybuny, zrobione są z usypanego wału ziemnego i skały. Będąc na meczu można podziwiać nie tylko grę na boisku, ale także góry lodowe, które są nieopodal.

Na stadionie może przebywać jednocześnie około 2000 widzów. Choć to raczej rozrywka mająca więcej wspólnego z morsowaniem, ponieważ średnia temperatura w Nuuk wysoki -4° Celsjusza. Obok stadionu głównego znajduje się także hala sportowa oraz kilka innych boisk.

Nuuk Stadion, Grenlandia- stadiony na wyspach
Nuuk Stadion, Grenlandia

Stadion w Eiði, Wyspy Owcze

Stadiony na Wyspach Owczych będą miały najwięcej swoich przedstawicieli w tym zestawieniu. Eiði to licząca około 700 mieszkańców miejscowość na Wyspach Owczych a dokładniej na wyspie Eysturoy. Swoje mecze rozgrywała tu amatorska drużyna EB/Streymur. Stadion jest otoczony przez Morze Norweskie, a z drugiej strony zalew służący do połowu ryb. Na stadion prowadzi tylko jedna droga dla samochodów, z tego względu często zawodnicy na mecz docierali promem. Ciekawostką jest to, że do końca lat 90-tych XX wieku na tym stadionie swoje mecze rozgrywała reprezentacja kraju. Dziś reprezentacja gra na obiekcie Tórsvøllur mogącym pomieścić 6000 widzów.

Ze względu na swoje położenie, jak nie trudno się pewnie domyślić, często piłka lądowała w oceanie przez co mecze potrafiły trwać ponad 2 godziny, bo jak widać gospodarze nie narzekają na nadmiar futbolówek. Teraz stadion funkcjonuje jako pole campingowe.

 

Stadion w Eiði, Wyspy Owcze - stadiony na wyspach
Stadion w Eiði, Wyspy Owcze

 

Á Skørðunum, Wyspy Owcze

Kolejny przedstawiciel z Wysp Owczych. Á Skørðunum to mały stadionik w osadzie Hvalba. Położony on jest zaledwie 50 metrów od granicy lądu. Jest to jeden z pierwszych obiektów w kraju z naturalną murawą. Patrząc na klimat na wyspach, pielęgnacja jej nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Dokoła boiska na prowizorycznych trybunach może dopingować 2000 kibiców. Swoje mecze rozgrywał tutaj do 2010 roku Royn Hvalba. Obecnie gra on w trzeciej dywizji.

Á Skørðunum, Wyspy Owcze-stadiony na wyspach
Á Skørðunum, Wyspy Owcze

Estadio Nuevo Silvestre Carrillo, Teneryfa

Przenosimy się na gorące Wyspy Kanaryjskie a dokładniej na Teneryfę. Początki tego obiektu sięgają lat 70-tych XX wieku. Stadion został niejako wciśnięty w wąwóz Barranco de los Dolores. Stadion otwarto w 1977 roku, przez to, że położony jest w bardzo niekomfortowych warunkach, jedna część musiała zostać podniesiona by się zmieścić na wykupionej działce. Trybuny znajdują się tylko za bramkami a wewnątrz skały zbudowano mały baraczek z szatniami dla zawodników. Z biegiem lat na stadionie zamontowano także sztuczne oświetlenie. W 2007 roku jedną z trybun przebudowano na zaplecze biznesowe a na nim stanęła nowa trybuna oraz zlikwidowano dwa słupy oświetleniowe.

Z obiektu korzysta drużyna CD Mensajero.

Estadio Nuevo Silvestre Carrillo, Teneryfa - stadiony na wyspach
Estadio Nuevo Silvestre Carrillo, Teneryfa

Hásteinsvöllur, Islandia

Obiekt na wyspie Heimaey, jedyny stadion piłkarski na archipelagu Vestmannaeyjar. Jest stadionem domowym dla zespołu Íþróttabandalag Vestmannaeyja. Może pomieścić 2300 kibiców na dwóch trybunach. Jedna jest zbudowana tradycyjnie z betonu, ma także szatnie dla zawodników a druga trybuna jest zbudowana z wału ziemnego.

Stadion jest pięknie położony wokół wypiętrzonych skał wulkanicznych. Ostatni raz wulkan wybuchł w 1973 roku przez co strawił niemal całe miasteczko.

Hásteinsvöllur, Islandia - stadiony na wyspach
Hásteinsvöllur, Islandia
fot. źródło - internet

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content