Ulotka stadion gospodarza Euro 2020 Monachium
Stadiony świata

Allianz Arena – przewodnik

Przeczytasz w 4 min

Dziś przedstawię Wam kolejny stadion na EURO 2020. Tym razem będzie Allianz Arena w Monachium. Historia relatywnie krótka, ale już bardzo bogata. Obiekt ten ma już na świecie wielu naśladowców jeśli chodzi o architekturę.

Stadion wybudowano z myślą o mistrzostwach świata w 2006 roku, które gościły w Niemczech a na stadionie w Monachium rozegrano mecz otwarcia pomiędzy Niemcami a Kostaryką (4:2). Arenę zbudowano kosztem 340 mln €. I tu pierwsza ciekawostka, o której warto wspomnieć – kredyt na budowę stadionu został spłacony w 2014 roku, czyli… 16 lat przed terminem!!! Któż by nie chciał spłacić własnego mieszkania z takim zapasem. I tym Sposobem drużyna Bayernu Monachium została jedynym właścicielem obiektu, ponieważ mniejszy brat zza miedzy -TSV 1860 nie dał rady odkupić swojej części.

Do 2017 obiekt miał właśnie dwóch gospodarzy – Bayern i TSV. Ten drugi po spadku do niższych lig zdecydował się ze względów finansowych przenieść na mniejszy obiekt – Städtisches Stadion an der Grünwalder Straße.

Arenę charakteryzuje niezwykła architektura, swoją budową przypomina ona oponę lub ponton. Dach stadionu i jego fasada zbudowane są z prawie 3 tys. dmuchanych poduszek wypełnionych powietrzem. Co razem tworzy największą foliową konstrukcję na świecie. Każda poduszka może być podświetlona w trzech kolorach – czerwony gdy gra Bayern, niebieski za czasów TSV i biały podczas meczów reprezentacji narodowej. Konstrukcja stadionu jest na tyle mocno podświetlana, że przy dobrych warunkach pogodowych można ją dostrzec z niektórych górskich szczytów w Austrii!

Fasada stadionu w Monachium

 

Pojemność stadionu wynosi 75024 miejsca. Choć dla Champions Ligue dopuszczalna pojemność to 70000 miejsc. Stadion posiada najwyższą kategorię UEFA co daje mu prawo do organizacji finału Ligi Mistrzów – pierwszy finał odbył się w 2012 roku a kolejny już w 2022.
Oprócz „domu” dla Bayernu arena posiada także trzy żłobki, duży sklep kibica typu „megastore” o powierzchni prawie 1000m2, restauracje i olbrzymi parking na ponad 10 tys. samochodów, co czyni go największym w Europie.

Podczas EURO 2020 w stolicy Bawarii odbędą się cztery mecze w tym jeden ćwierćfinał.

A oto jak dojedziemy na Allianz Arena

Stadion zlokalizowany jest pod miastem i są dwa sposoby, by się tam dostać – samochodem bezpośrednio autostradą na północ miasta i zaparkować bezpośrednio pod stadionem na wspominanym już parkingu. Parking płatny. Podczas meczów za parking i w kioskach gastronomicznych zapłacimy tylko specjalną kartą stadionową!

Drugi wygodniejszy i tańszy sposób to dojazd metrem. Linią U6 należy dojechać do stacji Fröttmaning. Warto dodać, że w mieście jeździ 8 linii metra. Bilet na komunikację na cały dzień to ok. 8€. Natomiast bilet na komunikację miejską wraz z kartą turysty kupimy już za ok. 14€ za dobę.
Także po mieście można poruszać się autobusami. Natomiast nie jest to najszybszy środek komunikacji. Ale wygodny, cały tabor to rodzime marki. Dojedziemy nimi do większości atrakcji miejskich.

Część stacji metra jest dostosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Także większość autobusów jest niskopodłogowych.
Stadion jest świetnie dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Allianz Arena jest nazywana najbardziej przyjazną areną sportową w Niemczech.

Na niepełnosprawnych kibiców czekają:

• Miejsca w specjalnej strefie z dobrym widokiem na boisko (ponad 270 miejsc)
• Windy, platformy
• Parking z większymi miejscami i bliżej wejścia
• Możliwa pomoc asystenta
• Kioski gastronomiczne z niższą ladą
• Przystosowane toalety
• System audio deskrypcji podczas meczów (także ma to mieć zastosowanie w czasie EURO 2020 – w języku niemieckim i angielskim)
• System komunikacji dla niewidomych i niesłyszących
• Przed wybranymi eventami jest możliwość zamówienie prywatnego transportu

I co najważniejsze, jest możliwość wykupienia wycieczki po stadionie tylko dla osób niepełnosprawnych! Trasa jest wtedy tak dostosowana by osoby na wózkach i o kulach swobodnie się poruszały. Taka wycieczka kosztuje 19€, 11 € dzieci i trwa 75 minut. Wycieczkę taką trzeba wcześniej rezerwować mailowo. Jest też możliwość połączenia zwiedzania stadionu z wizytą w muzeum klubowym.
W programie:
• Trybuna główna
• Business club
• Spacer dookoła stadionu
• Sala konferencyjna
• Szatnia Bayernu Monachium
• Tunel dla zawodników „Usta Krokodyla”
• Mixed zona, strefa dla mediów
Zwiedzanie Allianz Arena
Niezwykle ciekawa jest też oferta zwiedzania stadionu dla szerszej publiczności.

Panorama stadionu

Spacer dla gości indywidualnych trwa ok. godziny, wizyta w muzeum to kolejne 1,5h. Bilet łączony – na zwiedzanie stadionu + muzeum to 19€, 11 € dzieci. Wycieczki odbywają się między 10 a 18.
Wycieczka odbywa się także w grupach 20-osobowych codziennie z wyjątkiem dni meczowych między 9:00 a 16:30. Bilety w cenach 20€, dzieci do lat 13 – 6,50€.
Są także wycieczki po stadionie w dniu meczu w cenie ok. 50€, a także VIP tour gdzie zajrzymy to najbardziej ekskluzywnych zakamarków areny z alkoholowym drinkiem powitalnym.
Klub także przygotował specjalną trasę dla dzieci, podczas której będą się odbywały gry i zabawy z przewodnikiem. Należy na bieżąco śledzić media klubowe i stronę internetową, by dowiedzieć się o aktualnych cenach, datach i godzinach. Zwiedzanie w języku angielskim tylko w wyznaczonych godzinach.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content