Ulotka Londyn gospodarz Euro 2020
Stadiony świata

EURO 2020 – przewodnik po stadionie Wembley

Przeczytasz w 6 min

Następnym stadionem, który chciałbym przedstawić w ramach stadionowego cyklu przed EURO 2020 jest słynna arena Wembley. Przez wielu nazywana także świątynią futbolu. I ja się tutaj podpisuje obiema rękami.

Oprócz opisywanego w poprzednim poście Hampden Park w Glasgow to londyńskie Wembley jest drugim najstarszym obiektem na ten turniej. Jeśli oczywiście weźmiemy pod uwagę pierwszą budowę stadionu a ta sjest datowana na 1923 rok. Już wtedy był największy w Wielkiej Brytanii pod względem pojemności. Był świadkiem wielu ważnych wydarzeń sportowych m.in. Mistrzostw Świata w 1966 roku, Mistrzostw Europy w 1996 roku, zawodów żużlowych, a także walk Muhamada Alego. Stadion wielokrotnie gościł także gwiazdy estrady n.p. M. Jacksona, Rolling Stonesów i wielu innych.

panorama stadionu narodowego

Obiekt był także gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 1948 r. Charakterystycznym punktem stadionu były dwie wieżyczki zbudowane na jednej z trybun. Dwie wieże były także na jednym z projektów nowego stadionu, ostatecznie ten projekt upadł. Ze starym stadionem była związana legenda o zakopanym pod nim pociągiem. Jednak to tylko legenda, ale reklamę robi niewątpliwie. Podczas budowy nowego stadionu teren przekopano na kilkadziesiąt metrów w dół i żadnego pociągu nie znaleziono, ciekawa historyjka dla turystów.

W 2003 roku wyburzono stare Wembley i rozpoczęto budowę nowego, budowa trwała aż pięć lat. Całość kosztowała 757 mln £, z czego aż 157 mln sfinansowała Federacja Piłkarska. Plasuje go na pierwszym miejscu na świecie pod względem najdroższych stadionów sportowych. W 2007 roku odbył się pierwszy mecz. Od tego momentu stadion gościł m.in. finały Ligi Mistrzów UEFA, Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku, a także finałowe mecze Rugby League Challenge Cup.

Aktualna pojemność to 90000 miejsc, podczas rozgrywania zawodów lekkoatletycznych pojemność jest zmniejszana do 68 tysięcy. Co ważne stadion posiada rozsuwany dach, inżynierowie pomyśleli o konstrukcji dachu tak by nigdy nie tworzyły się cienie na boisku podczas dni słonecznych. Wszystko to z myślą o transmisjach w TV.
Z ciekawostek nt. stadionu przychodzą przede wszystkim dwie – obwód stadionu to prawie 1,5 km a na całym stadionie znajduje się dokładnie 2618 toalet! To więcej niż w jakimkolwiek innym budynku na świecie. I pomyśleć, że kiedyś wszystkie mogą być zajęte w tym samym momencie (!).

Podczas EURO 2020 będzie to najważniejszy stadion, ponieważ to tutaj odbędą się półfinały i wielki finał 12 lipca. Oprócz tego rozegrane zostaną na nim trzy mecze grupowe z udziałem reprezentacji Anglii, a także jedno spotkanie 1/8 finału. Bilety na finał kosztują od 95 do 945 €!

A oto jak dojedziemy na Wembley

Zlokalizowany jest kilka kilometrów od centrum Londynu. Ale od czego jest metro. Dojedziemy tam linią Metropolitan a przystanek nazywa się Wembley Park. Trzeba zaznaczyć, że niestety słabo przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Z centrum to ok. 40 minut jazdy. Będzie to czwarta strefa komunikacji więc zapłacimy dużo więcej za przejazd.

Monumentalny obiekt widać już z trasy. Natomiast ze stacji, która jest usytuowana naprzeciwko stadionu mamy do przejścia jeszcze 500 – 800 m. Dookoła wiele luksusowych hoteli i sklepów.

Metro:
W Londynie w tej chwili jest 12 linii i całe miasto i jego obrzeża są doskonale skomunikowane. Na sam stadion dojedziemy w trzech różnych wariantach. Jubilee i Metropolitan Line dojedziemy na stację Wembley Park Station.
Linią Bakerloo dojedziemy do stacji Wembley Central Station. Także na stadion można dotrzeć kolejką linii Chiltern Railways wysiadając na Wembley Stadium Station. Siecią lokalnej kolei naziemnej też dotrzemy na arenę zatrzymując się na stacji Wembley Central Station.
Metro kursuje codziennie od 5:30 do 24:00!

Autobus:
Linie – 18/N18, 83/N83, 92, 182, 206, 223, 297 i 483
Aby poruszać się po Londynie podczas dłuższego pobytu warto kupić tzw. Oyster Card (odpowiednik naszej karty miejskiej). Za jeden przejazd w zależności od strefy zapłacimyod 2,10 GBP (strefa 1-2) do 6,70 GBP (strefa 1-9). Przypominam, że Wembley to już 4 strefa. Zakup karty to koszt 5,00 GBP. Kartę można doładować dowolną kwotą przez internet, na stacjach metra lub na lotnisku. Nie traci ona ważności więc po skończonym turnieju możemy przyjechać jeszcze raz do „Londka” już z naładowaną kartą.

Komunikacja jest generalnie dobrze przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Szczególnie jeśli chodzi o transport kołowy. Tu już jest nowoczesny tabor niskopodłogowy z platformami i podjazdami. Większość stacji metra i kolejki podmiejskiej także posiada windy i podjazdy. Do wagonów można wejść bez większych problemów. W wagonach są wyznaczone specjalne miejsca dla osób poruszających się na wózkach bądź o kulach. Mieszkańcy Londynu przeważnie są nauczeni tego by ustąpić miejsca osobie z ograniczeniami ruchowymi i często są chętni do pomocy. Nawet podczas dużych tłumów w czasie godzin szczytu.

Niestety problem może być na niektórych stacjach kolejowych czy tych starszych metra i może nie być wind czy podjazdów. Należy stan takiej stacji sprawdzić na mapie w już mieście. Na miejscu z pewnością będą najświeższe informacje.

Jak na nowoczesny stadion przystało jest dobrze przygotowany na wizytę osób niepełnosprawnych.
Oczywiście na stadionie w jego centralnej części są wyznaczone miejsca dla osób poruszających się na wózkach i ich opiekunów (300). Do dyspozycji jest także:
• 150 toalet przystosowanych dla niepełnosprawnych i 20 wind
• 7 bankomatów o niższej wysokości
• Kioski gastronomiczne z niższą ladą
• System z systemem audiodeskrypcji (komentarz dla niewidomych i niedowidzących)
• Możliwość wejścia na obiekt z psem przewodnikiem lub zamówienie przed eventem psa u organizatora
• Specjalne oznaczenia dla niewidomych, niewidzących i głuchoniemych
• Przed wybranymi eventami jest możliwość zamówienie prywatnego transportu przystosowanym samochodem ze stacji kolejowej na stadion
W każdej chwili można zgłosić się do obsługi i poprosić o osobistego asystenta.

Zwiedzanie stadionu

Są dwie opcje zwiedzania WEMBLEY:
Tour Stadium:
Dorośli 19£, dzieci do 16 roku życia 12£, rodzinny 2+2 54£.
Wycieczki odbywają się codziennie z wyjątkiem dni kiedy są jakieś eventy na stadionie i ruszają co godzinę od 10 do 16. Dla grup powyżej 25 osób zniżka 15%.
Zwiedzanie trwa trochę ponad godzinę.
VIP TOUR:
Dorośli 70£, dzieci do 16 roku życia 50£, grupowy 16£ (przy założeniu 25 osób w grupie)
Wycieczki odbywają się codziennie z wyjątkiem dni kiedy są jakieś eventy na stadionie i ruszają co godzinę od 10 do 16. Dla grup powyżej 25 osób zniżka 15%.
A ja odwiedziłem Webmbley w 2017, przeczytajcie relację.
Fot. stadiony.net
wembleystadium.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content