największe stadiony w Azji - zdjęcie główne
Stadiony świata

Największe stadiony piłkarskie w Azji

Przeczytasz w 6 min

Za nami rankingi największych stadionów w Afryce oraz w Ameryce Południowej. Nie brak tam aren, które widziały wielkie piłkarskie wydarzenia, łącznie z finałami mundialu. A teraz czas na największe stadiony piłkarskie w Azji. Zapraszam do lektury.

Nissan Stadium, Yokohama

Miejsce finałowego spotkania Mistrzostw Świata z 2002 roku pomiędzy Niemcami a Brazylią, a ostatnio również gospodarz turnieju piłkarskiego podczas igrzysk Tokio 2020. Arena mogąca pomieścić 72 300 osób. W najlepszym przypadku w czasie niektórych meczów ligowych udaje się wypełnić trybuny do połowy. Na co dzień na tym obiekcie występuje zespół Yokohama F.Marinos.

Stadion jest wyposażony w bieżnię, co umożliwia organizację zawodów lekkoatletycznych. W Yokohamie miało miejsce kilka edycji Klubowych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

 

Nissan Stadium, Yokohama

Azadi Stadium, Teheran

Największy stadion w Iranie, zlokalizowany w stolicy – Teheranie. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „Stadion Wolności”, co w Irańskiej Republice Islamskiej brzmi dosyć dwuznacznie. Nazwę zmieniono w 1979 roku po wybuchu Irańskiej Rewolucji Islamskiej.  Jeszcze do niedawna mógł pomieścić ponad 120 tysięcy kibiców. Dziś jest to niewiele ponad 78, choć i tak atmosfera bywa bardzo gorąca, a teren nie jest przyjazny dla zawodników gości. Obiekt zbudowano w 1971 roku, w niecce a trybuny zbudowane są na wałach ziemnych.

Na co dzień grają tu kluby Persepolis Tehran FC oraz Esteghlal Tehran FC, które rozgrywają jedne z największych derby w Azji. Stadion jest częścią dużego kompleksu olimpijskiego. Władze Iranu w 1975 roku zgłosiły oficjalnie swoją kandydaturę na gospodarza Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku.

Stadion regularnie gości piłkarską drużynę narodową oraz drużynę u-21.

 

Stadion Azadi, Teheran

Gelora Bung Karno Stadion, Dżakarta

Stadion zlokalizowany w Dżakarcie w kompleksie sportowym. Otoczony wieloma innymi obiektami, m.in. halą sportową, kortami tenisowymi czy stadionem lekkoatletycznym.

Obiekt został otwarty w 1962 roku, w tamtych latach czyniło go największym obiektem w kraju. Charakteryzuje go duży dach w kształcie pierścienia. Dookoła głównej murawy jest bieżnia lekkoatletyczna. Początkowo stadion miał pojemność aż 110 tysięcy, w 2018 roku zredukowano jego pojemność do 78 tysięcy miejsc, pomalowano wtedy także krzesełka w kolorach flagi Indonezji. Gościł on m.in. mecz finałowy Pucharu Azji, Igrzyska Azjatyckie oraz mecze reprezentacji narodowej. Oprócz zawodów sportowych, organizowano na nim także wiele koncertów.

Utama Gelora Bung Karno, Dżakarta

Stadion Narodowy, Pekin (Ptasie Gniazdo)

Stadion Olimpijski zbudowany na Igrzyska Olimpijskie w 2008 roku. Ciekawa konstrukcja ma przypominać ptasie gniazdo. Dodatkowe wrażenie miał robić rozsuwany dach, z którego ostatecznie ze względu na koszty zrezygnowano. Pierwotnie stadion budowano z myślą o 100 tysiącach krzesełek a później 90 tysięcy. Ostatecznie stanęło na 80 tysiącach. Dzięki temu zaoszczędzono niemal 100 mln dolarów. Stadion składa się z siedmiu kondygnacji!

Budowa trwała długie 4,5 roku. Dzięki swojej „dziurawej” fasadzie z daleka widać prześwitujące światła jupiterów. Tuż obok stadionu zbudowano park ze ścieżkami rowerowymi i do biegania. Oprócz zawodów sportowych, na stadionie odbywa się wiele imprez kulturalnych i rozrywkowych.

Stadion olimpijski, Pekin

Guangdong Stadium, Kanton

Przenosimy się do południowo – wschodnich Chin do Kantonu. Zbudowany w 2001 roku obiekt może pomieścić 80012 widzów. Stadion lekkoatletyczny, gdzie w 2009 roku na tym stadionie odbyły się Lekkoatletyczne Mistrzostwa Azji, a w 2010 roku obiekt był areną zawodów lekkoatletycznych podczas Igrzysk Azjatyckich.

Pierwotnie miał być główną areną Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Dach stadionu ma przypominać wyrastające z ziemi płatki kwiatów. Na terenie stadionu funkcjonuje hotel.

Guangdong Stadium, Kanton

Jakarta Stadium, Dżakarta

Znów jesteśmy w Indonezji i także w Dżakarcie. W 2022 roku otwarto największy stadion w kraju i w tej części kontynentu. Jakarta International Stadium może pomieścić ponad 82000 widzów. Jest domem dla klubu Persiji Dżakarta, jednego z najmocniejszych w Indonezji. Okazjonalnie gra tutaj także reprezentacja narodowa.

Pierwotnie zakładano budowę stadionu zaledwie dla 50 tysięcy, ale z bieżnią lekkoatletyczną. Tuż przed rozpoczęciem budowy zmieniono koncepcję, a stadion został powiększony do ponad 80 tysięcy i zyskał rozsuwany dach, częściowo pokryty fotowoltaiką. Fasada stadionu jest w kształcie bryły a krzesełka tworzą mozaikę w kolorach pomarańczowym i szarym. Obiekt należy do jednych z najwyższych na świecie.

Obok stadionu znajdują się także boiska treningowe z trybunami i oświetleniem. Murawa na głównym stadionie, jak i na boiskach treningowych, jest hybrydowa.

Jakarta International Stadium, Dżakarta

Lusail Stadium, Lusail City

Czas na bohatera ostatniego meczu finałowego Mundialu w 2022 roku. Jest to największy stadion na Bliskim Wschodzie, mogący pomieścić 88 tysięcy widzów. Prace przygotowawcze ruszyły już w 2015 roku a budowa zakończyła się rok przed turniejem.

Arenę okala złota fasada, a jej kształt przypomina tradycyjne arabskie naczynie. Na fasadzie narysowane są trójkątne kształty nawiązujące do katarskiej lampy.

Początkowo była koncepcja, by zamontować zwijany dach, jednak ze względu na koszty (w Katarze?) oraz problemy techniczne zdecydowano się na tradycyjny dach. Warto zaznaczyć, że tak duży obiekt ma tylko dwa piętra trybun. Po turnieju kilka tysięcy krzesełek zdemontowano i przekazano je do biedniejszych krajów na Bliskim Wschodzie. W ubiegłym roku Lusail Stadium gościł Puchar Azji, gdzie rozegrano mecz otwarcia oraz finał.

Lusail Stadium, Lusail


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, postaw mi kawę bym mógł pisać ich więcej!

logo-buycoffee


Rungrado May Day Stadium, Pjongjang

Czas na największy stadion w Azji i jeden z największych na świecie. Może to wydawać się dziwne, jednak warto zapamiętać, że stadion mieści się w… Korei Północnej. Został otwarty w 1989 roku na 13 Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. W chwili otwarcia arena mogła pomieścić aż 150 tysięcy widzów. Wyraz Rungrado w nazwie to wyspa, na której jest położony stadion.

Odbywają się tutaj mecze piłkarskie a także różne parady oraz wiece polityczne. Uwagę przykuwa jego fasada oraz dach przypominające statek kosmiczny. Rozwiązanie to zostało nagrodzone podczas 16. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków i Nowych Technologii w Genewie w 1988 roku. Zaplecze trybun to 8 pięter z infrastrukturą tj salami konferencyjnymi oraz sportowymi a nawet baseny i bieżnia lekkoatletyczna, zlokalizowana na jednym z pięter. Rekord frekwencji padł w 1995 roku podczas zawodów w zapasach, na trybunach zasiadło wtedy ponad 190 tysięcy osób.

May Day Stadium ma też w swojej historii wydarzenie, które należałoby wyrzucić z pamięci. W 1992 spalono na stadionie żywcem kilku generałów, którzy mieli się dopuścić nieudanego zamachu na dyktatora.

Rungrado May Day, PjongjangFot. - internet 

Mapa - źr.własne

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content