Stadion Aviva Dublin gospodarz euro 2020
Stadiony świata

Aviva Stadium – przewodnik

Przeczytasz w 3 min

Aviva Stadium, to tutaj rozpoczniemy swoją przygodę z turniejem EURO 2020. Jeszcze nie wiadomo z kim, ponieważ naszego pierwszego rywala wyłonią wiosenne baraże. Natomiast z całą pewnością 24 czerwca zgramy w stolicy Irlandii z reprezentacją Szwecji.

Obiekt Aviva Stadium to narodowy stadion reprezentacji Irlandii w rugby i w piłce nożnej. Po trzech latach budowy został otwarty w 2010 roku w miejscu swojego mniejszego poprzednika Lansdowne Road. Posiada 51700 miejsc siedzących i najwyższą kategorię od UEFA, dzięki czemu można na nim organizować najważniejsze mecze piłkarskie. Do takich możemy zaliczyć finał Ligi Europy w 2011 roku. Inwestycja pochłonęła 410 mln euro.
Stadion jest własnością dwóch związków sportowych – rugby i piłkarskiego. Zresztą tak jak jego poprzednik. Za jedną z trybun znajdują się domki jednorodzinne wykupione przez związek rugby, który przeznaczył je na swoje biura i pomieszczenia administracyjne. Oprócz meczy piłkarskich i rugby odbywa się tu mnóstwo koncertów muzycznych. Ciekawostką jest ustanowiony rekord w nalewaniu piwa w jednym z wielu lokali gastronomicznych – pinta piwa jasnego nalewana jest w 3 sekundy w słynne irlandzkie piwo Guiness w 7!

Położony jest na rzeką Leffey w dzielnicy Lansdowne wśród osiedli mieszkaniowych. Okoliczna zabudowa przypomina tą z Wysp Brytyjskich. Także dzięki swojej lokalizacji stadion zawdzięcza swój nieco futurystyczny wygląd. Przypomina on przeszkloną podkowę. Za jedną z trybun znajduje się tylko kilkaset krzesełek. Wszystko po to by okoliczne domostwa miały jak najwięcej światła dziennego.

W Dublinie odbędą się cztery spotkania EURO 2020 – 3 mecze grupowe i jedno spotkanie 1/8 finału.

Narodowy stadion Irlandii jest bardzo dobrze przystosowany dla osób niepełnosprawnych, zresztą jak większość Dublina. Miasto wielokrotnie było wyróżniane jako najbardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym. Praktycznie cała komunikacja jest dostosowana do osób poruszających się na wózkach. Zbudowany z był z myślą o osobach z różnym rodzajem niepełnosprawności. Niepełnosprawni mogą się ubiegać o specjalne bilety w wyznaczonych sektorach, audio przewodnik z audiodeskrypcją – dla siebie i dla opiekuna, pod stadionem na parkingu znajduje się wiele miejsc z tzw. kopertą. Ponadto na stadionie jest pięć specjalnych wind z obsługą to wyłącznego korzystania przez osoby niepełnosprawne. Także bary i punkty gastronomiczne są wykonane także dla gości na wózkach inwalidzkich.

Z pomocą dla osób niesłyszących i niedowidzących przychodzi specjalny system nagłośnieniowy i system znaków, dzięki któremu będą mogli dowiedzieć się o wszystkich ważnych komunikatach podczas imprezy. Jest także możliwość przyprowadzenia swojego psa przewodnika jednak po wcześniejszym zgłoszeniu go u organizatora.

panorama stadionu Aviva Stadium

Bardzo ważna informacja to jak dojechać na Aviva Stadium?
Jest kilka możliwości:
Autobus:
1, 4, 18, 47 z centrum miasta i należy wysiąść na przystanku Ballsbridge. Bilet dobowy kosztuje ok. 7€, tygodniowy ok. 27,50€. Jest także możliwość zakupienia biletów łączonych na wszystkie środki komunikacji.
Pociąg:
Ze stacji Conolly lub Pearse Station na Lansdowne Road. Ceny biletów w zależności od długości trasy, najtańsze już od 1,70€. Dobowe ok. 12€.
Tramwaj LUAS:
Najbliżej będzie przystanek Charlemont (linia zielona) i dalej niestety ok. 20 minut pieszo w stronę stadionu. Bilety całodniowe dla osoby dorosłej – 7,30€, dla dziecka – 3€. Tabor jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Zwiedzanie Aviva Stadium
Oczywiście jak na taki obiekt przystało, można go zwiedzić. Bilet dla osoby dorosłej to koszt 12€, dla dziecka do 12 lat – 7€. Bilet rodzinny 2+2 – 30€. Wycieczki wyruszają codziennie, styczeń 11:30-15:00), luty – październik 10:30-15:00, listopad – grudzień 11:30-15:00. Należy pamiętać, że wycieczki dzień przed meczem i w dniu meczu nie odbywają się.
Wycieczki trwają ok. 75-90 minut. Oprócz zwiedzania samego stadionu i jego kulis w ofercie jest także muzeum.

fot. stadiony.net; essma.eu; avivastadium.ie

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content