Ulotka Gospodarz Euro 2020 Bilbao staddon San Mamés Barria
Bez kategorii

San Mamés Barria – przewodnik

Przeczytasz w 4 min

San Mames Barria w Bilbao to kolejna arena, na której nasza reprezentacja rozegra kolejny swój mecz na EURO 2020. I to chyba najbardziej okazała arena i najmocniej przykuwająca uwagę.

Stadion San Mames Barria, czyli z baskijskiego „Nowa Katedra” to obiekt gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa drużyna La Liga Athletic Club. Na wstępie warto wspomnieć, że klub z Kraju Basków to jedna z trzech w kraju (oprócz Realu i Barcelony), która nigdy nie spadła do Segunda Division. Nowy stadion zbudowano kilkanaście metrów od swojego poprzednika. Był to najstarszy stadion piłkarski w Hiszpanii.

Przestarzały obiekt planowano przebudować już od dawna. Natomiast, pierwszą łopatę wbito dopiero w 2010 roku. Obecny stadion może pomieścić 53289 widzów w tym ponad 2500 miejsc to miejsca vipowskie. Jego budowa pochłonęła ponad 210 mln €. Jak zwykle w takich przypadkach inwestycja przerosła budżet o ponad 50 mln €. Pierwszy mecz na tym obiekcie rozegrano 16 września 2013 roku przeciwko Celcie Vigo. Mecz ten obejrzało zaledwie 36 tys. widzów. Natomiast cała budowa zakończyła się w 2014 roku, oddając do użytku czwartą trybunę.

Jest to obiekt typowo piłkarski, zbudowany tak by widzowie byli jak najbliżej murawy. Stadion posiada tylko dwie kondygnacje trybun. Natomiast oprócz meczy piłkarskich rozgrywano na nim także międzynarodowe zawody w rugby, a także koncerty muzyczne. W 2019 roku na San Mames zawitał także wyścig kolarski Vuelta A Espana.
Rysą na tej pięknej konstrukcji był… za mały dach, który zalewał część kibiców w dolnych rzędach trybun. W 2016 roku kosztem ponad 12 mln € dobudowano kolejny pierścień dachu, dzięki czemu teraz wszyscy widzowie są chronieni przed deszczem.

Stadion z Kraju Basków jest też często porównywany do Allianz Arena w Monachium. A to za sprawą niezwykłej elewacji, która może być podświetlana w przeróżnych kolorach. Na panelach oprócz podświetlania kolorów klubowych jest także wyświetlania wyników meczów tak jak to miało miejsce kilka sezonów temu podczas rozgrywek ligi mistrzów.

Podczas EURO 2020 w Bilbao zostaną rozegrane 4 spotkania – 3 fazy grupowej i jedno 1/8 finału. 20 czerwca Polska zagra z gospodarzami drużyną Hiszpanii.

Jak dojedziemy na stadion?

Arena jest pięknie położona nad rzeką Nervión, po zmroku podczas iluminacji mogą wyjść niesamowite zdjęcia. Można na nią dojechać różnymi środkami komunikacji.
AUTOBUS:
Linie – 38, 56, 62. Pod stadionem znajduje się przystanek – San Mames.
Bilet na jeden przejazd to ok. 1,35€ w pierwszej strefie, czyli tzw. Aglomeracja Bilbao.
METRO:
Linie L1 i L2 – należy wysiąść na stacji – San Mames.
Bardzo dużo rodzajów biletów. Pojedynczy przejazd w pierwszej strefie to ok. 1€, Można także kupić karty miejskie na daną ilość przejazdów np. na 50 przejazdów to ok. 32 €.
POCIĄG:
Linie C1 i C2 – należy wysiąść na stacji – San Mames.
Przejazd lokalnym pociągiem Euskotren to ok. 1€.
Komunikacja miejska w Bilbao jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Tramwaje i autobusy są niskopodłogowe, posiadają odpowiednie platformy. Tak samo pociągi metra. Na większość stacji dostaniemy się za pomocą wind.

Co do komunikacji to polecam śledzić na bieżąco strony internetowe przewoźników, ponieważ oferują oni wiele zniżek i taryf. Np. karty turystyczne.

Na stadionie jest ponad 200 miejsc dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Znajdują się one na poziomie 0. Strefa VIP na co dzień nie jest dostosowana natomiast układ siedzeń można tak skonstruować, aby bez problemu zmieścił się wózek inwalidzki. Do strefy VIP prowadzi kilka schodów z poręczą. Kioski gastronomiczne posiadają niższe stanowiska dla osób poruszających się na wózkach.
Na stadionie są także toalety z większymi wymiarami dla niepełnosprawnych.

stadion San Mames widok na miasto

Zwiedzanie San Mames Barria

Oczywiście jak na taki obiekt przystało można go zwiedzić. Co ważne na stadionie jest muzeum klubowe co też dodaje smaku podczas wizyty.
Muzeum to prawie 1500 m2 i ponad 100 lat historii przesiąkniętej na przeróżnych eksponatach – proporce, piłki, trofea, trykoty itp. Czynne jest od wtorku do niedzieli, w okresie letnim (marzec – październik) 10 – 20 a w zimie (listopad – luty) 10-19.
Zwiedzanie z przewodnikiem w grupach do 35 osób. Poniżej ceny:
• Dorosły – 10€
• Dziecko do 14 lat – 3€
• Członkowie klubu – 4€
• Osoby niepełnosprawne – 50% zniżki
Muzeum + wycieczka po stadionie odbywa się w takich samych godzinach co jest otwarte muzeum. Ceny poniżej:
• Dorosły – 14€
• Dziecko do 14 lat – 5€
• Członkowie klubu – 6€
• Osoby niepełnosprawne – 50% zniżki

Przewidywany czas zwiedzania to 45 minut. Wizyta w muzeum to także ok. 45 minut. Wycieczki odbywają się w języku hiszpańskim, hiszpańskim a także baskijskim. Po wcześniejszym zgłoszeniu jest możliwe dostosowanie trasy zwiedzania dla osób niepełnosprawnych.

fot. stadiony.net

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content