Pomnik Johnego Haynesa
Stadiony świata

Craven Cottage Fulham Londyn

Przeczytasz w 2 min

Ostatnią majówkę znów spędziłem w Londynie. W ubiegłym roku zobaczyłem chyba najsłynniejsze obiekty w tym mieście, ale zostało mi jeszcze sporo do obejrzenia. Podczas tego wypadu plany były dalekosiężne. Zacząłem wszystko od Craven Cottage – obiektu Fulham Londyn.

Niestety jeszcze zanim wybrałem się na Wyspy wiedziałem, że nie będzie mi dane skorzystać z wycieczki stadionowej typu tour stadium. W tym okresie były rozgrywane mecze i obiekt był wyłączony ze zwiedzania. Jest to jeden z najstarszych stadionów piłkarskich w Londynie. Jego początki datuje się na 1896 rok!!! A jego nazwa wzięła się od nazwy rezydencji gdzie kiedyś przebywały koronowane głowy. Położony jest nad samą Tamizą w dzielnicy Fulham. Dzielnicy pełnej domów czynszowych i szeregowych. Jedna z trybun stadionu przylega do samej rzeki. Jest to jeden z niewielu stadionów w mieście gdzie trzeba się dużo nachodzić od najbliższego środka komunikacji. Najlepiej i najszybciej dostać się tam oczywiście metrem (w Londynie jest aż 11 linii). Z centrum dojedziemy linią District do stacji Putney Bridge i dalej ok. 20 minut spacerem na stadion. Po drodze miniemy piękny park z kościołem episkopalnym i placami zabaw.

Jest tu sporo miejsc do rekreacji. Przed samym stadionem jest zadbane trawiaste boisko gdzie można rozegrać mecz piłkarski lub rugby. Są do tego naprawdę dobre warunki. Lokalizacja stadionu jest niesamowita. Chyba tylko w Wielkiej Brytanii (wybaczcie jeszcze wszędzie nie byłem więc nie wiem na pewno :p) jest możliwe, by wcisnąć stadion między budynki mieszkalne. Odległość pomiędzy stadionem a osiedlem to tylko kilka metrów.

Zabudowa i oświetlenie stadionu

Na co dzień mecze swoje rozgrywa tu klub z Championship Fulham Londyn. Ten obiekt to już kolejny w historii, na którym rozgrywają swoje mecze. Obecnie posiada 25700 miejsc siedzących. Jak dobrze pójdzie to w 2018 r. ruszy rozbudowa obiektu do aż 30 tys. miejsc. Stadion nie jest zbyt urodziwy. Z zewnątrz wygląda jak… stodoła. Gdyby nie wielkie jupitery, które widać z daleka, to nie dałoby się poznać, że to obiekt piłkarski. Na zdjęciach możecie zobaczyć jak wąziutkie są wejścia na trybuny. Najstarsza, zabytkowa trybuna (Haynes Stand) jest obudowana ładną czerwoną cegłą co tym bardziej nie przypomina obiektu sportowego. Przed stadionem znajduje się pomnik najwybitniejszego piłkarza w historii klubu – Johny’ego Haynesa. Jest także mały Fulham Store gdzie można nabyć pamiątki klubowe oraz odzież sportową z logo klubu.

Co do zwiedzania to dowiedziałem się, że ze względu na przyszłą przebudowę obiektu trzeba się umawiać indywidualnie z wcześniejszym uzgodnieniem terminu.
Bilety kosztują £15.00 dla dorosłych, £12.00 dla dzieci, dzieci poniżej 5 lat bezpłatnie. Rodzinny bilet 4 – osobowy £35.00.
W programie zwiedzania trybuna Johny’ego Haynesa, studio TV, tunel prowadzący na boisko, loże VIP, szatnia gospodarzy, „Cottage Balcony”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content