widok na stadion olimpijski
Stadiony kraj

Stadion Olimpijski Wrocław

Przeczytasz w 2 min

Z końcem tegorocznego lata postanowiłem odwiedzić kolejny Wrocławski obiekt, tym razem był to słynny Stadion Olimpijski.

Od razu śpieszę wyjaśnić, że stadion nigdy nie gościł Igrzysk Olimpijskich. Ale o historii (jakże ciekawej) za chwilę. Najpierw zlokalizujmy go na mapie miasta. Położony jest na północny wschód od centrum miasta w dzielnicy Zalesie tuż obok rzeki Odry. Od 2006 roku stadion należy do miasta odkupiony od Wrocławskiej AWF. W skład kompleksu olimpijskiego wchodzą: stadion główny z torem żużlowym i murawą, korty tenisowe, strzelnica, basen kryty i odkryty, hala sportowa, pole kempingowe, boisko do baseballu.
Do stadionu dojedziemy tramwajami linii 9,17,33 i autobusem 115 na przystanek Stadion Olimpijski. Z centrum miasta podróż potrwa kilkanaście minut.

widok na trybunę główną i tor żużlowy

Stadion powstał w roku 1928 a zaprojektował go niemiecki architekt Richard Konwiarz. Jego oficjalna nazwa brzmiała Schlesierkampfbahn im Sportpark Leerbeutel, Schlesier- und Jahnkampfbahn a autor projektu dostał brązowy medal olimpijski w kategorii architektura sportowa na olimpijskim konkursie sztuki i literatury w czasie igrzysk w Los Angeles w roku 1932. W roku 1938 stadion we Wrocławiu odwiedził nawet sam Adolf Hitler podczas jednych z zawodów sportowych. Niegdyś stadion gościł także międzypaństwowe mecze piłkarskie, czy to eliminacyjne czy towarzyskie. Ostatni mecz na tym stadionie odbył się w 1987 roku a Polska wygrała spotkanie towarzyskie z Norwegią wynikiem 4-1.

Stadion przeżywał wiele modernizacji w czasie II wojny, a także już po niej. Pierwotna jego pojemność to 50 tysięcy miejsc. Najbardziej charakterystyczne punkty stadionu to wieża zegarowa istniejąca do dziś, a także niegdyś najwyższe w Polsce maszty oświetleniowe (80m). Po ostatniej przebudowie na potrzeby World Games zostały skrócone o połowę, ale i tak są imponujące. Zmodernizowano także trybuny, które przybliżono do toru żużlowego. Obecna pojemność to 11 tys. krzesełek.

Obecnie gospodarzem stadionu jest zespół żużlowy WTS Sparta a drużyna Panthers Wrocław, reprezentująca futbol amerykański, również często wypożycza stadion na swoje mecze.
Co do zwiedzania obiektu wygląda to tak, że należy zadzwonić do biura obiektu i zamówić wycieczkę na dany dzień i godzinę. Zwiedzanie jest bezpłatne i przeznaczone głównie dla szkół, ale indywidualnie (tak jak w moim przypadku) także da się ustalić termin zwiedzania. Zwiedzanie trwa około 30 minut. W tym czasie zobaczymy trybuny stadionu, loże dla dziennikarzy i VIPów, Izbę Pamięci Wrocławskiego Sportu, małe muzeum (podczas mojej wizyty była to dopiero mała salka). Teraz w Izbie Pamięci znajdziemy mnóstwo pamiątek związanych z Maratonem Wrocławskim, koszulki, plakaty, puchary, medale, dyplomy itd. No ale przede wszystkim jest to bezcenna lekcja historii, jaką daje nam przewodnik podczas wycieczki. Poniżej kilka moich fotek.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content