najwyżej położone stadiony- zdjęcie główne
Stadiony świata

Najwyżej położone stadiony piłkarskie na świecie

Przeczytasz w 4 min

Czy zastanawialiście się kiedyś gdzie leży dany stadion? A dokładniej jak wysoko jest położony? Pewnie niezwykle rzadko albo tylko wtedy gdy to jest prawdziwe ekstremum. W takim razie dziś przedstawiam krótki opis najwyżej położonych stadionów piłkarskich na świecie. W zestawieniu znalazł się nawet jeden stadion z Europy. Będzie bujało!

Estadio Daniel Alcides Carrion, Cero de Pasco

Ten peruwiański obiekt to najwyżej położony stadion piłkarski na świecie. Zlokalizowany jest na wysokości 4378 m n.p.m. !!! Obiekt może pomieścić 8 000 widzów i był domem dla drużyny Union Minas. Klub egzystował w latach 1974 – 2012. Obecnie jeszcze istnieją tylko sekcje amatorskie.  Najwyżej sklasyfikowany był w roku 2001 kiedy to grał w pierwszej lidze peruwiańskiej.

W 2012 roku obiekt przeszedł największą renowację w swojej historii. M.in. zmodernizowano trybunę a także wymieniono murawę na syntetyczną, ze względu na wysokość utrzymanie naturalnej jest praktycznie niemożliwa.

Estadio Daniel Alcides Carrion - Peru

Estadio Hernando Siles, La Paz

Jeden z najwyżej położonych stadionów na świecie. Zlokalizowany jest w stolicy Boliwii, La Paz na wysokości 3637 metrów n.p.m.! Boliwijskie stadiony wiodą prym jeśli chodzi o wysokie położenie ze względu na swoje uwarunkowanie geograficzne.

Został otwarty w 1931 roku a spotkaniu inauguracyjnym grały drużyny The Strongest La Paz i Universitario (4-1). Jego pojemność to 42 000 miejsc. To miejsce to istna biała broń dla przyjezdnych graczy. Ze względu na dużą wysokość i rozrzedzone powietrze gracze klubu gospodarzy czy to reprezentacji Boliwii mieli zatrważająco dobre statystyki jeśli chodzi o wygrane mecze. W 2007 roku FIFA wydała zakaz rozgrywania meczów na wysokości powyżej 2500 m n.p.m. Ostatecznie po wielu naciskach politycznych limit ten podniesiono a dla Estadio Siles zrobiono wyjątek i dopuszczono do rozgrywek.

Oprócz meczów piłkarskich na stadionie organizowane są także koncerty muzyczne.

Estadio Hernando Siles - Boliwia

Estadio Olimpico Atahualpa, Quito

Wielofunkcyjny stadion położony stolicy Ekwadoru Quito. Jego nazwa pochodzi od imienia księcia Inków Atahualpy. Znajduje się on na równiku na wysokości 2800 m n.p.m. Swoje mecze rozgrywają tutaj trzy stołeczne ekipy – Deportivo Quito, CD El Nacional oraz Universidad Católica Quito. Na obiekcie zainstalowana jest także bieżnia dzięki, której można tutaj zorganizować także zawody lekkoatletyczne.

Może pomieścić 41 00 widzów co jak na warunki Ekwadorskie jest sporą przesadą. Mimo wielu planów zmniejszenia widowni poniżej 20 000 w 2011 roku zdecydowano się jednak na rozbudowę do obecnej pojemności.

To jaki problem stwarza tutejsze położenie może świadczyć fakt, że podczas eliminacji MŚ 2006 Ekwador na tym stadionie zremisował tylko dwa spotkania i żadnego nie przegrał.

Na tym obiekcie niemal 40-tysięczną widownię zgromadził koncert Guns N’ Roses w 2010 roku.

Estadio Olimpico Atahualpa - Ekwador

Estadio El Champin, Bogota

Tym razem jesteśmy w Kolumbii. Stadion El Champin a właściwie Estadio Nemesio Camachi gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa Independiente Santa Fe a także Milionarios. Położony jest na wysokości 2640 m n.p.m. Może na nim zasiąść 36 000 widzów choć w latach 60-tych XX wieku mógł pomieścić na wet 60 tysięcy. W połowie XX wieku był jednym z najnowocześniejszych stadionów w całej Ameryce Południowej.

Był jedną z aren Copa America 2001 czy MŚ u-20 w 2011 r. Stadion w swojej historii gościł także wiele koncertów muzycznych.

Jednak pomimo swojej lokalizacji w stolicy kraju, reprezentacja narodowa częściej swoje mecze rozgrywa na stadionie Metropolitano w Baranquilli.

Estadio Champin - Kolumbia

Estadio Azteca, Mexico City

Największy stadion piłkarski Ameryki Południowej i Środkowej a zarazem jeden z najważniejszych stadionów na świecie. A to za sprawą wielkich wydarzeń jakie się tu odbywały m.in. Mistrzostwa Świata w 1970 i 1986, Igrzyska Olimpijskie w 1968 czy Igrzyska Panamerykańskie w 1975.

Stadion położony jest na wysokości 2200 m n.p.m. Podczas mundialu w 86’ drużyny, które tu rozgrywały swoje mecze przyjeżdżały tu z innych zakątków Meksyku kilka dni wcześniej by się zaaklimatyzować. A i tak nie zawsze to działało. Na co dzień swoje mecze rozgrywają tu kluby CF América, CD Social i Cultural Cruz Azul. Jego dzisiejsza pojemność wynosi 87 000 miejsc.

Estadio Azteca - Meksyk

Aquas Calientes Estadio, Aquas Calientes

Stadion położony u podnóża słynnego miasta Machu Picchu w Peru, nieopodal rzeki Urubamba na wysokości 2040 m n.p.m. Posiada on prowizoryczne trybuny i sztuczną trawę, rzecz jasna ze względu na wysokość. W miasteczku tym znajduje się ostatnia baza dla osób wchodzących do miasta Inków. Dookoła miasteczka i stadionu rozpościera się piękny i majestatyczny widok na Andy. Obecnie obiekt jest dopuszczony do rozgrywania spotkań w Pucharze Peru.

Aquas Calientes - Peru

Ottmar Hitzfeld Arena, Gspon

Stadion Ottmara Hitzfelda w szwajcarskim Gspon. Jest to najwyżej położony stadion w Europie, ponad 2000 n.p.m.
Na co dzień występuje tu amatorska drużyna FC Gspon. Ze względu na położenie geograficzne na boisku jest położona sztuczna murawa.
Legenda głosi, że w ciągu 40 lat drużyna straciła ponad… piłek. Ciekawe czy tu obowiązuje zasada: „Kto wybił ten leci”.

Ottmar Hitzfeld Arena - Szwajcaria

Fot. - internet 

Mapa - źr.własne

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content