stadion Ernsta Happela w Wiedniu
Stadiony świata

Ernst Happel Stadion w Wiedniu

Przeczytasz w 2 min

Ostatnio odwiedziliśmy Wiedeń. Miasto piękne. Jest co zwiedzać i gdzie pospacerować. Szkoda, że nie tyczy się to stadionów 🙁 Przynajmniej na razie. Dopóki nie oddadzą do użytku nowego stadionu Rapidu Wiedeń. A to ma nastąpić już w lipcu a 16 dnia miesiąca na inaugurację przyjedzie Chelsea Londyn.

Teraz wykupując wycieczkę objazdową po mieście możemy co prawda obejrzeć Stadion Narodowy im. Ernsta Happela, ale bardzo pobieżnie. Z zewnątrz i główną trybunę. Przy wykupie wycieczki trzeba zwrócić uwagę na trasę niebieską i czerwoną gdzie właśnie jednym z punktów jest stadion.

Do Austrii wybrałem się w weekend majowy. U nich też się świętuje, może nie tyle, ile u nas, ale też mają trochę wolnego. Na Prater miałem najbliżej więc spróbowałem odwiedzić narodową dumę Wiednia. W tym czasie odbywało się coś w rodzaju dnia sportu. Mnóstwo dzieci i młodzieży. Spaceruje dookoła stadionu i idę za tłumem. W tym czasie oglądam fasadę stadionu, na której wywieszone są tabliczki ze wszystkimi reprezentacjami, jakie zagrały na stadionie do czasu EURO 2008 kiedy to na tym obiekcie rozegrano finał.

Spytałem jednej z organizatorek tego pikniku czy mogę obejrzeć stadion od środka. Powiedziała, że oczywiście, tylko bym nie wchodził na murawę i… był cicho:0 Krzyczeć nie zamierzałem więc wchodzę tunelem tuż obok samochodów w garażu i wychodzę na koronę stadionu. Wewnątrz obiekt robi wrażenie. I ta niebieska bieżnia. Dzięki, której mogą być tam rozgrywane zawody lekkoatletyczne. Wszędzie czysto, wszystko zadbane. Po II Wojnie Światowej obiekt był kilkakrotnie przebudowywany. Raz zwiększano, a raz zmniejszano jego pojemność. Jego pojemność to 50 865 miejsc. Tylko! A jest wpisany na listę UEFA ELITE. Dzięki czemu mogą tu być rozgrywane najważniejsze piłkarskie mecze. Cztery razy rozgrywano tu finał Pucharu Europy (dziś. Liga Mistrzów) i Finał Mistrzostw Europy.

W 1992 roku nadano mu imię Ernsta Happela, wybitnego Bramkarza Rapidu Wiedeń i Reprezentacji Austrii. Na krzesełkach Ernst Happel Stadion na jednej z trybun ułożony jest napis „WIEN” (Wiedeń). Obecnie służy on reprezentacji Austrii, a także w Europejskich pucharach Rapidowi i Austrii Wiedeń. Tuż obok głównego stadionu jest 11 boisk treningowych.

Na stadion najlepiej jest dojechać metrem linii U2 i wysiąść na stacji STADION. Już ze stacji widać dach stadionu. Ewentualnie możemy także przespacerować się przez cały Park na Praterze od głównego wejścia. Pamiętajmy jednak, że to około 2,5 km!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content