Stadion GKS-u Katowice zdjęcie główne
Stadiony kraj

Nowe stadiony piłkarskie w Polsce w 2024 r.

Przeczytasz w 5 min

Od kilku lat możemy obserwować  wysyp nowych stadionów piłkarskich w Polsce i na świecie. Nie inaczej ma być w tym roku. Po otwarciu nowych stadionów ligowych, m.in. w Płocku czy w Radomiu czekają nas kolejne spektakularne otwarcia nowych lub remontowanych obiektów. A gdzie dokładnie?

W tym roku nowe obiekty będą otwierane przede wszystkim na południu kraju. Nie będą to stadiony duże, jednak skrojone na miarę danego miasta, tak by w przyszłości nie było problemów z ich utrzymaniem. Jeśli nie będzie dużo problemów z pogodą w czasie budowy oraz z finansowaniem to możemy liczyć na cztery nowe stadiony piłkarskie.

 

Stadion Odry Opole

Niedawny lider Fortuna 1 ligi może liczyć na dokończenie budowy swojego nowego stadionu jeszcze w tym roku. Plany budowy nowego stadionu chodziły po głowach włodarzom klubu i miasta już przed EURO 2012, jednak dopiero w 2017 realizacja tych planów nabrała rozpędu. W sierpniu 2018 wyłoniono zwycięzcę projektu stadionu. Docelowo ma mieścić 11 600 widzów. Ma to być obiekt typowo piłkarski. Oprócz tego będzie na stadionie także część komercyjna, przeznaczona na biura podmiotów prywatnych.

Stadion Odry Opole

Stadion ma zostać okryty efektowną membraną, która w nocy będzie oświetlana. Za budowę odpowiada firma Mirbud ze Skierniewic, która w swoim portfolio ma także stadion ŁKS-u czy Wisły Płock. W tej chwili klub z Opolszczyzny jeszcze rozgrywa swoje mecze na wysłużonym obiekcie przy ulicy Oleskiej 51 mieszczącym 3300 widzów. Gdy zostanie oddany do użytku nowy stadion, w miejscu starego zostanie wybudowany aquapark. Stadion przy Oleskiej nie jest przyciągający, ludzie nie chcą spędzać 90 minut bez dachu nad głową, z ograniczonym dostępem do cateringu, z systemem biletowym, który ogranicza samo wejście na obiekt. Inwestowanie choćby złotówki w ten stadion jest jednak bezsensowne, bo nowy obiekt jest w budowie i to będzie motor napędowy dla obecnych i potencjalnych kibiców – mówił w jednym z wywiadów prezes Odry, Tomasz Lisiński.

Nowy obiekt Odry Opole ma pochłonąć 208 mln złotych a jego roczne utrzymanie to ok. 2 mln złotych. Warto zaznaczyć, że tak niska kwota utrzymania to zasługa instalacji odnawialnych źródeł energii.

Stadion GKS-u Katowice

Przenosimy się do województwa Śląskiego na stadion legendy polskiego futbolu – GKS-u Katowice. Długo zbierano się by wybudować nowy obiekt dla trzykrotnego zdobywcy Pucharu Polski. Obecny stadion ze słynnym „blaszokiem” już od dawna prosi się co najmniej o remont jak nie o definitywne przenosiny w inne miejsce. Obecnie stadion może pomieścić zaledwie 6710 widzów. Jednak coraz trudniej jest sprostać wymaganiom jakie stawia liga obiektom na tym poziomie.

stadion GKS-u Katowice

W 2020 roku miasto kupiło działkę dla nowej inwestycji a w październiku 2021 ruszyła pełną parą budowa nowej areny dla „Gieksy”. Oprócz stadionu, który ma pomieścić 14 896 widzów, budowana jest także hala widowiskowo-sportowa na 2800 miejsc, gdzie na co dzień rozgrywać swoje mecze będą siatkarze GKS-u. Oprócz budowy głównego stadionu i hali widowiskowej, plan przewiduje budowę także boisk treningowych. Stadion klubu wchodzi w skład największego kompleksu rekreacyjno-sportowego w Polsce. Koszt budowy to 285 mln złotych a budowa ma się zakończyć w sierpniu 2024 roku.

 

 Stadion Sandecji Nowy Sącz

Kolejnym beneficjentem nowego obiektu w 2024 roku ma być Sandecja Nowy Sącz. Obecnie klub gra w 2 lidze, plany budowy tworzone były już parę lat temu w czasach gry w Ekstraklasie.

Pierwotna koncepcja musiała zostać zredukowana w 2020 roku. Wtedy to zaprezentowano projekt obiektu na 4500 miejsc a później na docelowe 8111 miejsc. W 2021 roku rozpoczęto budowę, jednak główny wykonawca wycofał się ze względu na kłopoty finansowe i zaprzestanie wypłat dla podwykonawców. Przetarg na dokończenie prac i wyłonienie nowego wykonawcy ma nastąpić w pierwszym miesiącu nowego roku. Do tej pory koszt budowy opiewał na 83 miliony złotych. W tej chwili trwa inwentaryzacja prac, by ustalić priorytety budowy z jak najmniejszą szkodą dla istniejących już elementów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to obiekt może powstać do końca tego roku. W tej chwili Sandecja gra na stadionie w Niepołomicach.

stadion Sandecji Nowy Sącz

 

Stadion Polonii Bytom

I na koniec wracamy na Śląsk a dokładnie do Bytomia. Tutejsza Polonia Bytom także walczy o nowy (bo nie mogę powiedzieć nowoczesny) obiekt. Ostatnia renowacja stadionu Polonii odbyła się dosyć dawno, bo w czasach gry w Ekstraklasie czyli w roku 2008 roku. Wtedy to dobudowano krzesełka oraz zamontowano sztuczne oświetlenie. W „międzyczasie” w 2014 roku stworzono pierwszy projekt przebudowy w związku, wyburzono tylko jedną trybunę a dalsze kroki w kierunku renowacji postawiono w 2016 roku.

stadion polonii bytom

Nowy projekt stadionu zakłada m.in. budowę budynku klubowego, sztuczne oświetlenie, muzeum klubowe oraz trybuny na 2200 miejsc. Co ciekawe będzie możliwość ich rozbudowy tak, by obiekt przystosować do gry w 1 lidze. Budowa ma kosztować ok. 35 milionów złotych. Już w tej chwili część robót została zrealizowana. Na pozostałą część ma zostać rozpisany przetarg w tym roku.

A w Zabrzu już trwają zaawansowane prace, które mają na celu dokończenie i „zamknięcie” wszystkich trybun na stadionie Górnika. Ostatni raz odwiedziłem ten obiekt w 2018 roku, gdy jeszcze istniały trzy trybuny. Całość ma się zakończyć przy dobrych wiatrach w 2025 roku.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, postaw mi kawę bym mógł pisać ich więcej!

logo-buycoffee

Fot. 
urbanity.pl,90 architekci,UM Bytom, Rafał Gajewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content