logo igrzysk tokio 2020
Stadiony świata

Stadiony Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020

Przeczytasz w 5 min

EURO już prawie za nami a przed nami już niedługo kolejna wielka impreza sportowa. Tym razem Igrzyska Olimpijskie w Tokio a podczas Igrzysk turniej piłkarski. Niewątpliwie warto zwrócić uwagę na jakich obiektach zostaną rozegrane te zawody. Dlatego dziś przedstawiam olimpijskie stadiony Tokio 2020 gdzie rozgrywać się będzie rywalizacja w piłkę nożną.

 

Sapporo, Sapporo Dome

Zaczynamy od północy i miasta Sapporo. Nam głównie kojarzy się z ze skocznią narciarską Okurayama i triumfem Wojciecha Fortuny. Jednak od ponad dwóch dekad w największym mieście na wyspie Hokkaido znajduje się ultranowoczesny obiekt Sapporo Dome. Powstał w 2001 roku przede wszystkim z myślą o mistrzostwach świata w 2002 roku, które rozgrywały się w Korei Płd i Japonii. To tutaj padł jeden z wyższych wyników na MŚ gdzie Niemcy pokonały Arabię Saudyjską aż 8-0 i jednocześnie świat usłyszał o talencie Miroslava Klose.

Jest to jedyny na świecie stadion piłkarskich ze stałym dachem i wysuwanym boiskiem. A to ze względu na klimat gdzie zimy są bardzo mroźne a latem mocno pada i murawa może być wtedy naturalnie podlewana. Oprócz meczów piłkarskich na stadionie rozgrywane są także mecze baseballu, do którego chowane są dolne rzędy trybun. Do tej pory organizowano tutaj także rajdy samochodowe czy zawody narciarskie. Na co dzień swoje mecze rozgrywa tutaj piłkarski zespół Consadole Sapporo a także baseballowy Hokkaido Nippon-Ham Fighters. Pojemność stadionu to 41 500 miejsc.

Rifu, Q&A Myagi Stadium

Kolejna z aren mundialu z 2002 roku. Obiekt w mieście Rifu to niemal 50-tysięczny (49 133 miejsca) stadion lekkoatletyczny z nieregularnym kształtem półksiężyca. Tylko dwie trybuny są zadaszone. Stadion w swojej historii gościł zarówno MŚ w piłce nożnej zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jest zlokalizowany ok 4 km od centrum miasta. Najlepiej na stadion dostać się pociągiem ze względu na skromną liczbę miejsc parkingowych.

Kashima, Kashima Soccer Stadium

Pewnie większość z nas kojarzy ten stadion jako Ibaraki Stadium. To też była arena MŚ 2002. Najstarszy stadion spośród omawianych bo powstał już  1993 roku później na mistrzostwa został już tylko wyremontowany. Początkowa pojemność stadionu to było zaledwie 15 tysięcy miejsc jednak po otrzymaniu prawa organizacji mundialu widownia rozrosła się do 40 tysięcy. Po ataku tsunami w 2011 roku stadion uległ niewielkim zniszczeniom m.in. dach i niektóre konstrukcje trybun. Stadion może się pochwalić bardzo dobrą frekwencją jak na japońskie warunki a to za sprawą zespołu Kashima Antlers, który niemal przez całą ostatnią dekadę melduje się w pierwszej piątce w ligowej tabeli.

 

 

Tokio, Stadion Olimpijski

Najważniejsza ale nie największa arena piłkarskich zmagań podczas najbliższych igrzysk. Stadion Olimpijski został zbudowany w miejscu swojego poprzednika, na którym odbyły się igrzyska w 1964 roku. Oprócz finału turnieju odbędzie się tutaj także ceremonia otwarcia i zamknięcia igrzysk. Stadion był już y do użytku w grudniu 2019 roku. Koszt budowy nowego stadionu to niemal 1,5 mld dolarów! Ze względu na bardzo duże koszty zrezygnowano z budowy zamykanego dachu a ostateczna pojemność stadionu to 68 000 miejsc.

Stadion jest bardzo dobrze skomunikowany, prowadzi do niego kilka linii metra, kolejka podmiejska i drogi ekspresowe. Ciekawostką jest, że dach stadionu w dużej części jest zbudowany w dużej części  z drewna. Zresztą także część trybun i miejsc dla VIP-ów. Drewno pochodzi ze wszystkich 47 prefektur, co symbolicznie ma pokazywać ogólnonarodowy charakter inwestycji. Po igrzyskach na stadionie oprócz wydarzeń sportowych mają się odbywać także koncerty i wydarzenia kulturalne.

Yokohama, Nissan Stadium

Miejsce finałowego spotkania Mistrzostw Świata z 2002 roku pomiędzy Niemcami a Brazylią. Będzie to największa arena turnieju piłkarskiego podczas igrzysk Tokio 2020 (72 300 miejsc), choć jak wiadomo niestety stadiony nie będą wypełnione po brzegi. Jeśli się uda to niektóre z nich uda się wypełnić w połowie. Na co dzień występuje tutaj zespół Yokohama F.Marinos.

Stadion posiada także bieżnię przez co mogą być tu organizowane zawody lekkoatletyczne. W Yokohamie odbyło się kilka edycji Klubowych Mistrzostw Świata w Piłce nożnej.

Chofu, Ajinomoto Stadium

Wielofunkcyjny stadion lekkoatletyczny w mieście Chofu. Otwarty w roku 2001. Jego pojemność wynosi 49 000 miejsc. Obiekt został zbudowany na terenie byłej amerykańskiej bazy wojskowej. Pierwotna nazwa stadionu to Tokyo Stadium a Ajinomoto została nadana przez sponsora. Był to pierwszy stadion w Japonii z nazwa pochodzącą od sponsora.

Podczas Mistrzostw Świata w 2002 roku stadion był bazą treningową dla reprezentacji Arabii Saudyjskiej. Wokół stadionu wybudowano także kompleks sportowy, który zawiera mniejszy stadion lekkoatletyczny, halę sportową czy basen pływacki z dystansem olimpijskim. Oprócz meczów piłkarskich na stadionie rozgrywane są także zawody lekkoatletyczne, mecze rugby czy koncerty muzyczne. W czasie najbliższych igrzysk na stadionie odbędzie się turniej piłkarski, mecze rugby a także zawody w pięcioboju nowoczesnym.

Na co dzień w Chofu swoje mecze rozgrywają FC Tokyo, Tokyo Verdy.

Saitama, Saitama Stadium

Kolejna arena znana z azjatyckiego mundialu w 2002 roku. Stadion z miasta Urawa to dom dla drużyny pierwszoligowej Urawa Red Diamonds. Klub zapewnia mu jedną z największych widowni w kraju dzięki czemu nie ma problemów z rentownością. Jest to jeden z największych piłkarskich stadionów w Japonii – 63 tys. miejsc i tym razem bez bieżni. Na stadionie tylko dwie największe trybuny są zadaszone.

Na dachu stadionu są zamontowane baterie słoneczne dzięki czemu obiekt staje się bardziej ekologiczny. Na terenie wokół stadionie zbudowane są także 3 mniejsze boiska piłkarskie a także boiska to futsalu a wszystko to pod nazwą „Saitama Stadium 2002 Park”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content