stadionn Hampden Park
Stadiony świata

116 Lat Hampden Park

Przeczytasz w 3 min

Dokładnie 116 lat temu otwarto stadion Hampden Park w Glasgow. 31 października 1903 roku rozegrano mecz pomiędzy gospodarzem obiektu Queens Park a Celtic Glasgow.

Gospodarze wygrali 1-0. Kibice drużyny Queens Park, notabene najstarszego klubu piłkarskiego w Szkocji, regularnie zapełniali komplet miejsc. Aż do roku 1950, czyli roku kiedy postała Maracana w Rio de Janeiro, szkocki obiekt był największym na świecie. Pod koniec lat 40-tych XX wieku jego pojemność sięgała ponad 180 tysięcy miejsc! Jednak ze względów bezpieczeństwa na stadion wpuszczano „tylko” 150 tysięcy widzów.

Słynny pojedynek Szkocji z Anglią w roku 1937 oglądało 149 tysięcy widzów. To rekordowa frekwencja na meczu piłkarskim w Europie aż do dziś. Szkoci wygrali wtedy 3-1. Przed przebudową na Hampden Park w 1970 r. podczas meczu Celticu Glasgow z angielskim Leeds United zgromadziło się 136505 osób co jest rekordem podczas klubowych potyczek piłkarskich.

panorama stadionu Hampden Park

Obiekt w swojej historii przechodził kilkanaście renowacji. Głównie polegały one na zmniejszaniu liczby miejsc ze względów bezpieczeństwa. W latach 90-tych zamontowano nowe zadaszenie, dobudowano pomieszczenia biurowe, a także zamontowano plastikowe krzesełka na wszystkich trybunach.
Queens Park, obecny gospodarz stadionu, grał na trzech różnych stadionach (łącznie z obecnym) o tej samej nazwie. Wszystkie w niewielkiej odległości od siebie. Zmiany były podyktowane rozwojem klubu i ciągłym poszukiwaniem większego obiektu. Dawne boisko klubu Cathkin Park jest teraz parkiem miejskim.

Obecnie stadion mieści 51866 widzów co daje mu drugie miejsce w kraju pod względem pojemności. Największym obiektem w Szkocji jest Celtic Park z pojemnością 60832 miejsc. Na stadionie oprócz wspomnianej drużyny Queens Park swoje mecze rozgrywa także drużyna narodowa, także ta w rugby. W przeszłości rozgrywane były tu mecze finałowe Ligi Mistrzów, Pucharu UEFA, Pucharu Zdobywców Pucharu. W 2012 roku podczas IO w Londynie na Hampden Park rozegrano 8 meczy piłkarskich, 5 w turnieju kobiet i 3 w turnieju męskim. Po renowacji w 2014 roku na stadionie zamontowano bieżnię lekkoatletyczną, dzięki czemu można było rozgrywać zawody w czasie Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej.

Hampden Park z roku 1954

W roku 2020 obiekt przestanie być własnością Queens Park i przejdzie w ręce Szkockiej Federacji Piłkarskiej. Jednak nastąpi to dopiero po rozegraniu turnieju EURO 2020.
Stadion można zwiedzać tradycyjnie w formie wycieczki, a także można odwiedzić muzeum szkockiego futbolu z galerią sław. Hasło przewodnie wizyty w muzeum to „Jeśli wiedziałeś wszystko o szkockim futbolu to pomyśl jeszcze raz”. Zobaczymy tam m.in. niezwykłą ilość pamiątek związanych
z reprezentacją, kolekcję koszulek meczowych, puchary krajowe, usiądziemy w oryginalnej szatni przeniesionej ze starego obiektu i wysłuchamy nagranej odprawy prowadzonej przez Craiga Browna, piłkarza i trenera reprezentacji Szkocji w latach 1993-2001.

Muzeum jest czynne codziennie w godzinach 10-17 i w niedziele 11-17. Cena biletu do muzeum to £8.00, ulgowy £3.00. Samo zwiedzanie stadionu £8.00 ulgowy £3.50 a pakiet zwiedzanie stadionu + muzeum to £13.00 i ulgowy £5.00. Natomiast wycieczki po stadionie odbywają się codziennie po 4 razy. Muzeum posiada certyfikat jakości Szkockiej Organizacji Turystycznej.
Godziny i ceny zwiedzania mogą się zmienić.

Fot. stadiony.net; BBC.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content