Stadiony świata

Największe stadiony Ameryki Południowej i Środkowej

Przeczytasz w 8 min

Największe stadiony Ameryki południowej i Środkowej to kolejny ranking jaki chcę Wam pokazać. Co prawda zawiera on tylko cztery kraje ale za to aż 7 obiektów. W tym stadiony w Brazylii z Mundialu w 2014 roku a także Estadio Azteca gdzie Diego Maradona strzelił gola ręką. Zapraszam  w podróż.

Estadio Monumental, a właściwie Estadio Monumental Antonio Vespuci Liberti, Buenos Aires

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów zarówno na kontynencie jak i na całym świecie. Jest to największy stadion w Argentynie o pojemności 61 321 miejsc. Na co dzień swoje mecze rozgrywa tutaj zespół River Plate jedna z legend argentyńskiej piłki. Powstał on w 1938 roku co czyni go jednym z najstarszych w kraju. Na jego inaugurację River Plate zmierzył się z urugwajskim Peńarol Mondevideo, wygrywając 3-1. Na tym meczu zgromadziło się ponad 120 tys. widzów! Taka pojemność utrzymywała się przez wiele lat  aż do mundialu w 1978 roku gdzie nastąpiła największa modernizacja stadionu.

W 1986 roku nadano mu imię Antonio Vespuci po zmarłym prezesie klubu. W 2021 usunięto bieżnię lekkoatletyczną dzięki czemu obiekt stał się typowo piłkarski. W skład kompleksu dookoła stadionu wchodzą także hale sportowe i boiska treningowe. Od lat na stadionie odbywają się także koncerty największych gwiazd muzycznych, takich jak AC/DC czy Michaela Jacksona.

W najbliższych latach planowana jest modernizacja stadionu dzięki, której widownia zwiększy się do 80 000 miejsc.

El Monumental - Argentyna

Estadio Olimpico Universitario, Mexico City

Stadion Olimpijski w stolicy Meksyku. Była to główna arena Igrzysk Olimpijskich w 1968 r. Jego budowla jest bardzo charakterystyczna bowiem jedna z fasad jest pokryta kamieniami magmowymi a to dlatego, że obiekt stoi na terenie wulkanicznym.

Pojemność stadionu zmieniała się kilkukrotnie, głównie za sprawą wspomnianych Igrzysk Olimpijskich gdzie stadion musiał pomieścić minimum 80 000 kibiców. Po igrzyskach jego pojemność spadła do 70 000. Obecnie posiada 68 000 miejsc.

Oprócz tradycyjnej murawy stadion wciąż posiada bieżnię dzięki czemu cyklicznie odbywają się tutaj zawody w lekkoatletyce. Bieżnia tartanowa jaka jest na tym obiekcie była użyta jako pierwsza w historii Igrzysk Olimpijskich. Swoje mecze na co dzień rozgrywa lokalny klub UNAM PUMAS. Na stadionie odbywają się jedne z najgorętszych derby miasta pomiędzy UNAM Pumas a Club America. W roku 1985 na wspomniane derby przyszło ponad 90 000 kibiców co skończyło się tragedią ponieważ infrastruktura nie była przystosowana na taki tłum. Zginęło wtedy 11 osób a 50 zostało rannych.

Ciekawostką jest także fakt, że na stadionie jest zamontowany największy ekran do wyświetlania wyników w Ameryce Łacińskiej o wymiarach 25×8 m i 3600 pikseli.

Estadio Olimpico Universitario - Meksyk

Estadio Centenario, Montevideo

Stadion Narodowy w stolicy Urugwaju, zbudowano z myślą o pierwszych w historii mistrzostwach świata, które odbyły się w 1930 roku. Nazwa pochodzi od setnej rocznicy wyzwolenia Urugwaju spod hiszpańskiego panowania. Inauguracją odbyła się 18 lipca 1930 roku w dniu w dniu Święta Proklamowania Pierwszej Konstytucji. Natomiast przez opóźnienia w budowie był on gotowy dopiero na piąty dzień turnieju.

Stadion „domowy” dla kadry narodowej a także dla najstarszego klubu Ameryki Południowej – Peńarol Montevideo. Nieco zapomniany i nieco zaniedbany, posiada dach tylko nad mała trybuną dla oficjeli. Na początku XX wieku niewiele się na nim działo jeśli chodzi o ważne wydarzenia. Ostatnie ważne mecze międzypaństwowe miały miejsce w lipcu 2021 kiedy to stadion gościł finał Copa Libertadoers i Copa Sudamericana. Posiada 65 235 miejsc siedzących.

Estadio Centenario - Urugwaj

Estadio do Morumbi, Sao Paulo

Pierwszy w naszym zestawieniu stadion z Brazylii, kraju który ma na chwilę obecną najlepszą stadionową infrastrukturę za sprawą mundialu w 2014 r. Natomiast ten stadion nie był areną wspomnianego turnieju. Ranking stadionów  w Brazylii otwiera Estadio Do Morumbi. Zbudowano go w 1960 roku, w dzielnicy Morumbi jednak to było tylko jego częściowe otwarcie. Gotowa do użytku była tylko jedna trybuna natomiast całkowicie oddany do użytku został w styczniu 1970 roku. Wtedy to jego pojemność wynosiła 140 000 widzów! Rekord frekwencji padł w 1977 roku podczas spotkania pomiędzy Corinthians a Ponte Preta.

Jednak największa zgromadzona publiczność na Estadio do Morumbi to 146 000 w czasie kongresu Światków Jehowy w 1985 roku. Obecna frekwencja to 67 000 miejsc.

Dopiero w 1999 roku na stadionie zamontowano sztuczne oświetlenie. Stadion miał zostać jedna z aren Mistrzostw Świata w 2014 r. natomiast nie dostał gwarancji finansowej i samorząd zdecydował o budowie nowego obiektu Arena Corinthians (na dodatek także nie ukończono na czas przed mundialem). Stadion nie posiada dachu a jedynie niektóre sektory na poszczególnych piętrach mają małe zadaszenia, oprócz tego dookoła stadionu jest bieżnia lekkoatletyczna. Estadio do Morumbi położony jest w „parku sportowym” gdzie jest kilka boisk treningowych, korty tenisowe i basen.

Estadio do Morumbi - Brazylia

Arena BRB, Brasilia

A może nazwa Estádio Mané Garrincha Wam coś mówi? Dokładnie, to jest ten sam stadion. Jedna z aren mundialu w 2014 roku. Natomiast dzięki sponsorowi zmienił nazwę. Powstał w 1974 roku jednak tuż przed mundialem w 2013 roku otwarto nowy jeden z większych stadionów piłkarskich w kraju. Swoją prostą architekturą nawiązuje do surowej zabudowy miasta.

Oprócz boiska piłkarskiego na stadionie funkcjonuje także wiele klubów reprezentujących sporty walki czy gimnastykę artystyczną. Arena BRB to jeden z najbardziej przepłaconych obiektów jeśli chodzi największe turnieje piłkarskie na świecie. Jego budowa pochłonęła aż ponad 2 mld złotych! Co ciekawe generuje także olbrzymie długi wielkości ok. 180 tys. funtów miesięcznie. Dziś stadion funkcjonuje głównie jako… zajezdnia autobusowa o czym przeczytacie tutaj.

Podczas mundialu w 2014 r. rozegrano tutaj 7 spotkań w tym przegrane o 3 miejsce pomiędzy Bazylia a Holandią. Dzisiejsza pojemność to  72 000 miejsc. Oprócz reprezentacji Brazylii swoje mecze rozgrywa tutaj 6-ligowy zespół Brasilia FC.

Estadio Nacional - Brazylia

Maracana, Rio de Janeiro

Jeden z najsłynniejszych stadionów piłkarskich na świecie. Choć to nie jest jego oficjalna nazwa to niemal każdy przywiązał się i używa właśnie tej. Oficjalna nazwa obiektu to Estádio Jornalista Mário Filho, nadana w 1966 roku po śmierci dziennikarza Mario Filho, który bardzo zabiegał o to by ten obiekt powstał.

A powstał on z okazji organizacji Mistrzostw Świata w 1950 roku. Położony jest w dzielnicy o tej samej nazwie choć ta powstała grubo po zbudowaniu stadionu. Wg etymologów nazwa stadionu wzięła się od nazwy małej rzeki „Maracanã”, przepływającej w sąsiedztwie stadionu. W czasie finału mundialu padł rekord, który do dziś nie został pobity jeśli chodzi o frekwencje na meczach piłkarskich.  Podczas pojedynku pomiędzy Brazylią a Urugwajem na trybunach zasiadło… 199 854 kibiców!

Od roku 1954 stadion jest wpisany na listę zabytków jednak nie ze względu na swoją architekturę a wkład w rozwój kultury Brazylii. Przez co architekci w czasie ostatniego remontu mieli duże pole do popisu by zmienić zabudowę na stadionie. Na nic zdały się protesty społeczne.

W 2014 roku rozegrano tu finał mistrzostw pomiędzy Argentyną a Niemcami. Dzięki czemu stadion stał się jedynym w historii, na którym rozegrano dwa mecze finałowe. Dziś na stadionie oprócz reprezentacji Brazylii swoje mecze rozgrywają aż cztery kluby: CR Flamengo, Botafogo, Fluminense FC i CR Vasco da Gama. Oprócz tego na stadionie odbywa się mnóstwo koncertów światowych gwiazd.

W 2016 roku obiekt stał się miejscem ceremonii otwarcia i zamknięcia letnich igrzysk olimpijskich a jednocześnie nie obywały się na nim zawody lekkoatletyczne. Był to pierwszy taki przypadek w historii. Warto też wspomnieć, że  nieopodal stadionu znajduje się aleja gwiazd brazylijskiego futbolu gdzie można oglądać odciśnięte stopy przez takich graczy jak Pele czy Ronaldo.

Dziś stadion może pomieścić 78 000 widzów.

Maracana - Brazylia

Estadio Monumental, Lima

To największy stadion w Ameryce Południowej. Został zbudowany roku 2000 po 9 latach prac. Jego pojemność to 80 000 miejsc natomiast miejsca siedzące stanowią zaledwie 59 000! Jego architektura jest dosyć charakterystyczna. Stadio nie posiada dachu, nad jedną z trybun znajduje się 6 pięter miejsc dla VIP-ów. Na stadionie jest aż 1250 lóż VIP. Jest to na tą chwilę rekord świata.

Na stadionie możemy także odwiedzić muzeum z eksponatami przedstawiającymi peruwiański futbol a także sukcesy gospodarza obiektu czyli zespołu Club Universitario de Deportes Lima. Obok stadionu znajdują się także dwa klubowe boiska treningowe.

Oprócz klubu często swoje mecze rozgrywa tu także kadra narodowa Peru. Stadion oprócz meczów piłkarskich gości także wiele muzycznych gwiazd np. Depeche Mode.

Estadio Monumental - Peru

Estadio Azteca, Mexico City

Największy stadion piłkarski Ameryki Południowej i Środkowej a zarazem jeden z najważniejszych stadionów na świecie. A to za sprawą wielkich wydarzeń jakie się tu odbywały m.in. Mistrzostwa Świata w 1970 i 1986, Igrzyska Olimpijskie w 1968 czy Igrzyska Panamerykańskie w 1975.

Stadion powstał z myślą o tych pierwszych w roku 1967. Początkowo mogło zasiąść na nim aż 107 tysięcy widzów, później tą pojemność stopniowo zmniejszano ze względów bezpieczeństwa. Rekord frekwencji padł w 1993 roku podczas meczu bokserskiego pomiędzy Julio Césarem Chávezem a  Gregiem Haugenem, na stadionie pojawiło się wtedy 132 tysiące kibiców!

To tutaj właśnie Diego Armando Maradona strzelił słynną bramkę ręką podczas spotkania ćwierćfinałowego MŚ pomiędzy Argentyną a Anglią w 1986 roku. Przed stadionem zamontowano specjalną tablicę poświęconą właśnie temu wydarzeniu.

Stadion położony jest na wysokości 2200 m n.p.m. Ciekawostką też jest fakt, że posiada on ponad 800 lóż vip-owskich czym nie może się pochwalić nawet wiele klubów z Europy.

Właścicielem stadionu jest koncern medialny Televisa. Będzie on także jednym z obiektów podczas mundialu w 2026 roku, który wraz z Meksykiem zorganizują Stany Zjednoczone i Kanada. Na co dzień swoje mecze rozgrywają tu kluby CF América, CD Social i Cultural Cruz Azul. Dzisiejsza pojemność wynosi 87 000 miejsc.

Estadio Azteca - Meksyk

 

Fot. - internet 

Mapa - źr.własne

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content