stadiony afryki - foto główne
Stadiony świata

Największe stadiony Afryki

Przeczytasz w 5 min

Czas na zestawienie największych stadionów na kontynencie afrykańskim. W kilku przypadkach możemy być nieco zdziwieni, że np. w dosyć ubogim kraju istnieją bardzo duże obiekty piłkarskie. Po raz kolejny zobaczymy jaką spuściznę pozostawia po sobie organizacja wielkiej imprezy sportowej.

Mogadishu Stadium, Mogadishu

Zaczniemy od obiektu nieco mniej oczywistego a mianowicie od Somalii. Mogadishu Stadium w stolicy kraju to największy obiekt w Somalii. Posiada on oprócz boiska także bieżnię lekkoatletyczną. Otwarty w 1970 roku, kompletnie wyremontowany w 2020 r. Pierwotnie służył on do organizacji wieców politycznych ze względu na swoje rozmiary a jego pojemność to 65 000 miejsc.

Od czasów wojny domowej w 1990 roku stadion służył jako miejsce dla bazy wojskowej różnych formacji. W 2006 roku FIFA sfinansowała budowę sztucznego boiska, 7 lat później rząd wraz z chińskimi inwestorami rozpoczął modernizację obiektu. Nowy obiekt otwarto dokładnie 1 lipca 2020 w 60-tą rocznicę odzyskania niepodległości.

Mogadishu Stadium - Somalia

Wielki futbol powrócił rok później kiedy to podczas meczu ligowego na stadionie zasiadło ponad 65 tysięcy kibiców

Stade Mohamed V, Casablanca

Stadion Narodowy Maroka gdzie na co dzień grają dwie lokalne drużyny Raja Casablanca i Wydad Casablanca. Powstał w roku 1955 i w ciągu tego czasu otrzymał już 3 nazwy. Pierwotna to im. Marcela Serdana, marokańskiego pięściarza, następnie do roku 1981 obowiązywała nazwa Stade D’honneur. Po instalacji krzesełek w roku 1999 pojemność spadła obiektu z ponad 80 tysięcy. Obecnie na stadion może wejść 67 tysięcy kibiców. Jednak przez długi czas część trybun nie posiadała krzesełek. Obecnie tylko jedna z nich ma nad sobą dach.

Stade Mohamed V - Maroko

Oprócz stadionu w kompleksie znajduje się także hala widowiskowa, basen z trybunami i centrum konferencyjne. Stadion był  areną finału Pucharu Narodów Afryki w 1988 roku. Derby Casablanki należą do jednych z najbardziej żywiołowych na świecie.

Cairo International Stadium, Kair

Stadiony w Egipcie mają dwóch swoich przedstawicieli w tym zestawieniu. O to pierwszy z nich. Stadion wielofunkcyjny w Kairze Cairo International Stadium posiadająca oprócz murawy także bieżnię lekkoatletyczną. Inauguracja nastąpiła w 1960 roku przez prezydenta Gamala Abdela Nasera. Został zaprojektowany przez tego samego architekta co Stadion Olimpijski w Berlinie – Wernera Marcha.

Do czasów zainstalowania krzesełek na obiekt mogło wejść aż 100 tysięcy widzów (rekord to 120tys.)! Został całkowicie przebudowany zgodnie ze wszystkimi standardami w 2005 r. tak by mogły się tu rozgrywać zawody olimpijskie. Na stadion można dojechać metrem.

CAIRO INTERNATIONAL STADIUM - Egipt

Obecnie swoje mecze rozgrywa tu reprezentacja narodowa a także kluby Zamalek S.C. i Al Ahly.

 Stade Des Martyrs, Kinszasa

Stadion Narodowy w republice Kongo. Oprócz boiska piłkarskiego posiada także bieżnię lekkoatletyczną. Na co dzień gra tutaj reprezentacja narodowa a także kluby AS Vita Club i DC Motema Pembe. Został wybudowany w ekspresowym tempie, prace rozpoczęły się w październiku 1993 a we wrześniu 1994 obiekt już został oddany do użytku. Budowa pochłonęła 34 mln $. Obecne nazwa obowiązuje od roku 1997 na cześć czterech polityków, którzy zostali straceni w tym miejscu zanim powstał jeszcze stadion w czasie kiedy jeszcze kraj nazywał się Zair w 1966 roku.

STADE DES MARTYRS - Kongo

W 2008 roku stadion został całkowicie wyremontowany zgodnie ze standardami FIFA. Wcześniej obiekt stał częściowo zdemolowany, mieszkali tam nawet bezdomni. Na stadionie zainstalowano sztuczną murawę, którą przywieziono z Holandii. Jego pojemność wynosi 80 000 miejsc.

Borg El Arab Stadium, Borg El Arab

Największy obiekt sportowy w kraju Faraonów – Borg El Arab Stadium położony w mieście o tej samej nazwie. Uznawane jest za przedłużenie miasta Aleksandria, które de facto leży ok. 50 km dalej. Stadion został wybudowany w 2006 roku z myślą o kandydaturze Egiptu na gospodarza MŚ w 2010 roku.

Oprócz boiska piłkarskiego posiada także bieżnie lekkoatletyczną i całą infrastrukturę do rozgrywania zawodów olimpijskich. Na terenie kompleksu znajdują się jeszcze 2 mniejsze stadiony lekkoatletyczne i hotel na 200 miejsc noclegowych. Ze stadionu korzysta reprezentacja narodowa jak również podczas wybranych spotkań kluby Shouha S.C., Al Ahly i Al. Ittihad. Obiekt w całości został zaprojektowany i wybudowany przez Egipskie Siły Zbrojne. Wokół stadionu zbudowano parking na   5 000 samochodów a także lądowisko dla helikopterów.

BORG EL ARAB STADIUM - Egipt

Stadion może pomieścić aż 86 000 widzów, zbudowany jest w kształcie owalu z dwupiętrowymi trybunami, jednak tylko jedna z nich jest zadaszona.

FNB Stadium, Johannesburg

Czas na największy stadion Afryki a zarazem jeden z największych na świecie, FNB Stadium. Pewnie go kojarzycie pod nazwą Soccer Stadium bo ta nazwa obowiązywała podczas Mistrzostw Świata w 2010 roku gdzie na tym stadionie rozegrano m.in. finał turnieju.

Stadion powstał pod koniec lat 80-tych XX wieku, również wtedy był to już największy obiekt w kraju (posiadał 80 000 miejsc). Jednak największą modernizację przeszedł w latach 2006-2009 kiedy to ogłoszono RPA gospodarzem MŚ w 2010. Więcej przeczytasz w tym artykule. Pochłonęła ona niemal pół miliarda dolarów amerykańskich. Mimo upływu ponad dekady od mundialu stadion wciąż posiada jedną z najlepszych baz biznesowych na kontynencie. Do użytku jest aż 196 lóż VIP!

FNB STADIUM - RPA

Projektanci stadiony wykazali się nie lada wyobraźnią przy projekcie. Fasada stadionu ma przypominać kolorami podpalany garnek gliniany. A mozaika kolorów ognia i ziemi posadzone na dole konstrukcji ma nawiązywać do naczynia opalanego ogniem. Warto też wspomnieć o kolorach krzesełek gdzie w pomarańczowe siedzonka wplecione są czarne pasy co ma symbolizować drogowskazy do innych aren mundialu a także na Olimpiastadion w Berlinie gdzie odbył się finał poprzedniego mundialu.

Oprócz meczów piłkarskich rozgrywane są tu mecze rugby, zarówno kadry narodowej jak i rozgrywki klubowe. Na FNB Stadium odbyło się też wiele koncertów m.in. U2 czy Coldplay. Jednym z ważniejszych wydarzeń dla „lokalsów’ jakie się tu odbyło była msza żałobna po śmierci Nelsona Mandeli . Pojemność stadionu wynosi 94 736 miejsc.

Fot. - internet
Mapa - źr.własne

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content