Stadionowy TOP i Michał Mitrut
Kolejna rozmowa z cyklu Stadionowy TOP. Tym razem z dziennikarzem Canal + Michałem Mitrutem. Dowiecie się m.in. jakie ma przesądy przed meczem, co sądzi o mistrzostwach w Katarze i jego wymarzonym wywiadzie.
Proszę opisz swój stadionowy TOP 5 i dla czego akurat takie stadiony znalazły się w rankingu
Mój TOP 5 stworze na podstawie stadionów ekstraklasy tych, na których byłem, na których się przyjemnie pracuje i jest dobra atmosfera.
Stadion Pogoni Szczecin, super atmosfera, całkiem dobre warunki do pracy. Stadion może nie jest gigantyczny i nie jest jeszcze ukończony ale tam jest zawsze głośno.
Stadion Legii Warszawa, z wiadomych powodów. Tam się też dobrze pracuje, poziom decybeli się też zgadza.
Dobrze się pracuje również ze stadionu Piasta Gliwice i Lechii Gdańsk. Jest to super obiekt. I brakującym stadionem myślę, że będzie stadion Niecieczy, która w prawdzie spadła z Ekstraklasy ale tam też skomentowałem kilka meczów i tam warunki też są niezłe choć trzeba się dostosować do tego, że to nie jest obiekt monumentalny.
Pierwszy stadion, na którym byłem służbowo/prywatnie to… – co to było za wydarzenie?
Pierwszy stadion na którym byłem służbowo to był stadion Górnika Łęczna. Tam zaczynałem komentować swoje pierwsze mecze z trybun dla radia internetowego GOL. Były to mecze z tego co pamiętam na poziomie 1. Ligi.
Pierwsza osoba, która mnie zabrała na stadion to był(a)… – proszę opisz ten szczególny dzień.
Pierwszą osobą, która mnie zabrała na stadion był mój tata. Myślę, że mogłem mieć wtedy 5-7 lat i to był stadion Hutnika Dubeczno ale nie pamiętam kto był rywalem.
Który turniej miał najciekawsze stadiony wg Ciebie i był najlepiej przygotowany organizacyjnie?
Moim zdaniem turniej z najciekawszymi stadionami to było EURO 2004. Uważam, że turniej w Portugalii był urokliwy także ze względu na stadiony.
Co sądzisz o mundialu w Katarze i tamtejszych stadionach?
Uważam, że Katar nie jest najlepszym miejscem na organizacje mundialu. Stadiony oczywiście będą imponować swoim przepychem ale z drugiej strony wiemy jakim kosztem były budowane. Kosztem życia wielu pracowników więc tłumiłbym zachwyt podyktowany jak te stadiony będą się prezentować. Gdzieś z tyłu głowy będę miał myśli o tym, że prawa człowieka nie do końca były respektowane w trakcie przygotowań do tego mundialu.
Mecz, który oglądałem na żywo i nigdy go nie zapomnę to…?
Mecz, który widziałem na żywo to Derby Barcelony, które komentowałem na początku roku 2020. Derby zakończone remisem 2-2 z bramką Wu Lei’a w końcówce meczu. Znakomity mecz, który doprowadził do tego, że wkrótce został zwolniony z Barcelony Ernesto Valverde. Zdecydowanie najlepszy mecz, który robiłem ze stadionu i jedyny mecz La Liga, który komentowałem ze stadionu ale mam nadzieje, że nie ostatni, który skomentuje z Hiszpanii.
PYTANIA EXTRA
Czego się bałeś przed pierwszą swoją transmisją? Tego, że stracisz głos?
Szczerze mówiąc to przed pierwszą transmisją w Radio Gol najbardziej bałem się tego, że nie będę miał internetu, że łączność zostanie przerwana. Jeśli chodzi o głos to żadnych obaw nie miałem.
Czy się różni praca w Eleven Sports od tej w Canal + Sport gdzie przeszedłeś w ubiegłym roku? Z pewnością w C+ więcej jeździsz komentować ze stadionów.
Tak jak zauważyłeś praca w Canal + różni się od tej w Eleven głównie tym, że tu komentuje Ekstraklasę i mam bezpośredni kontakt z zawodnikami, których komentuje.
Skąd pasja akurat do piłki nożnej?
Przygoda z piłką nożną zaczęła się od mistrzostw świata w 2002 roku.
Jakbyś miał wybierać piłka nożna czy żużel to co wygrywa?
Remis, obie dyscypliny uwielbiam i nie chciałbym z żadnej rezygnować.
Z kim chciałbyś najbardziej przeprowadzić wywiad i dlaczego ? (nie musi to być postać ze sportu)
Może zaskoczę ale chciałbym porozmawiać z tym szaleńcem Jorge Camposem. niziutkim bramkarzem reprezentacji Meksyku, który wyróżniał się swoją fizjonomią, stylem gry w bramce i strojami. Uważam, że to mogłaby być ciekawa rozmowa.
Masz jakieś swoje przesądy jeśli chodzi o pracę na wizji/komentowanie?
Jeśli chodzi o przesądy związane z moją pracą to przede wszystkim muszę mieć spisane długopisem składy. Inaczej ciężko mi się pracuje. Nie polegam na składach wydrukowanych nawet wszystko tam jest ładnie „rozciągnięte” to ja jednak muszę mieć wszystko rozpisane jeśli chodzi o skład.
Jak zmieni lub już zmieni się futbol po pandemii?
Przede wszystkim ze względu i na mundial żyjemy w trochę takim niepoukładanym czasie jeśli chodzi o futbol. Przesunięte ligi, to jest taki okres, który będziemy wspominać za kilkanaście lat pod tym kątem, że wszystko się trochę poprzekręcało i potrzebowaliśmy kilku sezonów by znów wrócić do normalnego rytmu.
fot. wirtualnemedia.pl