Stadiony świata

Stadiony Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024

Przeczytasz w 5 min

Już niecały rok pozostał do kolejnych letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Z pewnością to nie będą igrzyska przepychu jakie znaliśmy z Pekinu czy Soczi natomiast mają to być igrzysk najbardziej ekologiczne w historii.  Oczywiście z racji tematyki bloga najbardziej mnie interesuje gdzie rozegrany zostanie turniej piłkarski. A będą to obiekty dobrze znane chociażby z francuskiego EURO w 2016 roku czy z Mistrzostw Świata 98’.

 

Parc des Princes, Paryż

Stołeczna arena i jednocześnie obiekt gdzie zostanie rozegrany wielki olimpijski finał w piłce nożnej. A co ciekawe nie będzie to największy stadion w czasie turnieju piłkarskiego. „Park Książąt” może pomieścić 47 929 widzów. Gościł on już wspomniane dwa najważniejsze turnieje pod egidą UEFA i FIFA oraz finał Ligi Mistrzów oraz mecze Pucharu Francji.

Stadion w obecnej formie możemy oglądać dopiero od roku 1960 kiedy to zdecydowano się zburzyć tor kolarski i postawić obiekt typowo piłkarski. Co ciekawe gościł on już w swojej historii Letnie Igrzyska Olimpijskie w roku 1900 i 1924. Od 1973 jest on domem dla stołecznej drużyny Paris Saint Germain.

 

Groupama Stadium, Lyon

Kolejny stadion, który gościł Mistrzostwa Europy w 2016 roku – Groupama Stadium to nowoczesny obiekt należący do Olimpique Lyon. Zastąpił on sędziwy i nieco mniejszy Stade Gerlain. Jego pojemność wynosi 59 186 miejsc. Jak się okazuje jest to jeden z najdroższych obiektów we Francji. Jego budowa pochłonęła ponad 400 mln euro! Jako jeden z niewielu stadionów we Francji jest zlokalizowany pod miastem, nieopodal lokalnego lotniska.

Coraz częściej każdy stadion wyróżnia się czymś w swojej architekturze. Dach Groupama Stadium nie ogranicza się tylko do pokrycia trybun ale także promenady wokół stadionu. Na stadionie mieści się aż 6000 miejsc klasy biznes. Ciekawostką jest fakt, że krzesełka na stadionie w Lyonie pochodzą od polskiego producenta.

Stade Geoffroy-Guichard, Saint Etienne

Pędzimy do pobliskiego Saint Etienne. My Polacy mamy bardzo dobre wspomnienia z tego miejsca. To tu właśnie wywalczyliśmy awans do ćwierćfinału EURO 2016 pokonując w karnych reprezentację Szwajcarii. Jest to stadion AS Saint-Étienne, rekordzisty jeśli chodzi o liczbę mistrzostw krajowych, jeden ze starszych stadionów we Francji gdzie gra profesjonalna drużyna. Powstał w 1931 roku kosztem 600 tysięcy franków. Pomysłodawcą budowy był obecny patron Geoffroy Guichard.  W latach 50-tych usunięto bieżnię a w 1967 roku zamontowano sztuczne oświetlenie.

Ostatnie renowacje były związane z EURO 2016, kiedy to rozbudowane trybuny za bramkami oraz zmodernizowano zaplecze VIP. Stadion może pomieścić 41 965 widzów.

Allianz Arena, Nicea

Jeden z mniejszych stadionów turnieju olimpijskiego ale za to ładnie położony na Lazurowym Wybrzeżu nad rzeką Var. Wyremontowany z myślą o Mistrzostwach Europy w 2016 roku choć zbudowany już trzy lata przed turniejem. Jest domem dla OGC Nice. W pierwotnych planach zakładano, że będzie to jeden z najbardziej ekologicznych stadionów w kraju. Na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne, deszczówka jest używana do zraszania murawy a także w czasie budowy wykorzystywano elementy z drewna. Zainstalowano tu także system, który wykorzystuje wiatr do wentylacji wnętrza stadionu. Na tym stadionie także są krzesełka od polskiego producenta. Na obiekcie znajduje się również muzeum francuskiego sportu, jedna z większych atrakcji regionu. Może on ugościć 36 178 widzów.


Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chciałbyś czytać takich więcej, proszę wesprzyj mojego bloga i kliknij w poniższy baner kupując mi kawę. Tym małym gestem przyczynisz się do rozwoju mojego bloga i pasji. Bardzo dziękuję!

logo-buycoffee


Orange Velodrome, Marsylia

Wciąż jesteśmy na Lazurowym Wybrzeżu ale tym razem na największym stadionie ligowym we Francji a mianowicie na Orange Velodrome. Jego historia sięga roku 1937. Nazwa stadionu nie jest przypadkowa – piłkarską murawę do połowy lat 80. otaczał betonowy welodrom, Oprócz piłki nożnej na stadionie do tej pory odbywały się przeróżne wydarzenia sportowe – piłka nożna, lekkoatletyka, boks oraz tenis.

Przy okazji każdej imprezy sportowej włodarze klubu i miasta dochodzili do wniosku, że czym prędzej trzeba zacząć przebudowę stadionu. Głównym powodem była brak dachu nad wszystkimi trybunami. Na modernizację zdecydowano się dopiero w 2011 roku. W ramach inwestycji, wartej ok. 267 mln euro, pojemność trybun zwiększono do 67 tysięcy no i zainstalowano upragniony dach. Od zawsze na tym stadionie występował Olympique Marsylia a mecze tutaj uchodzą za najgorętsze w całym kraju.

 

Matmut Atlantique, Bordeaux

Kolejna arena zbudowana na EURO 2016. Zastąpił on, wysłużonego Stade Chaban-Delmas. 42-tysięcznik powstał rok przed turniejem. W budowę zaangażowanych było wiele podmiotów. Finansowania podjęli się – skarb państwa, miasto Bordeaux, obecny gospodarz obiektu Girondin Bordeaux, samorząd regionu Akwitanii oraz Aglomeracja Bordeaux.

Koszt jego budowy wyniósł 183 mln € i co ciekawe to tyle ile pierwotnie zakładano. Krzesełka są w kolorze szarym a nie w kolorach klubowych. Przypomina ciekawą bryłę geometryczną a jego trybuny mają 2 poziomy. Stadion jest tak skonstruowany, że kibice mogą główną trybuną obejść cały obiekt. Nawet loże VIP są położone poniżej poziomu promenady.

Stade de la Beaujoire, Nantes

Jeden z najmniej urodziwych obiektów tego turnieju. W 1989 roku, po śmierci wieloletniego prezesa klubu, do nazwy stadionu dodano nazwisko Louisa Fonteneau.  W swojej historii przeżył Mistrzostwa Europy w 1984 roku z gwiazdą Michelem Platinim oraz Mistrzostwa Świata w 1998 z Zinedinem Zidanem, liderem drużyny. Rekord frekwencji padł podczas wspomnianych ME ’84 kiedy to na mecz Francja – Belgia wybrało się aż 51 tysięcy widzów. Dziś jego pojemność spadła do 35 tysięcy.

Po ogłoszeniu kandydatury Igrzysk Olimpijskich w Paryżu powstał projekt budowy nowego stadionu Yellow Park. Niestety w 2019 roku projekt upadł i stadion czekają tylko drobne prace konserwacyjne. Stade de la Beaujoire to stadion domowy drużyny FC Nantes.

Pewnie się zastanawiacie gdzie jest Stade de France? Stadion narodowy Francji będzie służył za stadion olimpijski i będzie główną areną zmagań lekkoatletów oraz rugbistów.

 

stadiony Paryż 2024

fot. stadiony.net

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content