warszawskie stadiony zdjęcie główne
Stadiony kraj

Warszawskie stadiony piłkarskie

Przeczytasz w 6 min

Korzystając z ostatniego urlopu w maju i mając na uwadze, że jeszcze kraj i Europa nie są w pełni otwarte, postanowiłem się wybrać na wycieczkę nieco bliżej. Sprawdziłem jak od kulis wyglądają warszawskie stadiony. Z pewnością to nie wszystkie i można już zapowiedzieć, że pojawią się kolejne artykuły o stadionach ze stolicy. Z racji bliskiej mi odległości odwiedziłem także obiekt Victorii Sulejówek.

 

Ursus Warszawa

Stadion Ursusa to mały obiekt przypominający trochę szkolny orlik. Jest to bardzo ładny kompleks sportowy położony przy szkole w osiedlu mieszkaniowym przy ulicy gen. Sosnkowskiego na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu  i Rekreacji. Powstał on w 1965 roku na zlecenie PZPR i to dokładnie w datę 30-lecia powstania zakładów Ursus. Oprócz głównego boiska i trybuny istniały tu boiska innych dyscyplin i korty tenisowe. W 1995 roku z powodu braku funduszy zlikwidowano jedną z trybun a pojemność stadionu spadła do 1000 miejsc. W 2010 roku przeprowadzono renowacje trybuny wschodniej – wymieniono krzesełka.  W 2014 roku pojawiła się także 6 torowa bieżnia a trzy lata później jedna z trybun została zadaszona. W tej chwili oprócz kortów i głównego stadionu jest też basen i ścianka wspinaczkowa. Aktualna pojemność stadionu to 1120 miejsc w tym 56 dla kibiców gości.

Obecnie popularne „Traktorki” jak go nazywają kibice gra w 3 lidze. Nie ma problemu by wejść na teren stadionu i usiąść na trybunach lub zrobić kilka zdjęć. W tym czasie można obejrzeć np. trening biegaczy. Patrząc na poziom rozgrywek to można powiedzieć, że są chyba pionierami marketingu w lidze ponieważ posiadają aplikację mobilną czy też sklep online.

Okęcie Warszawa

Obiekt zlokalizowany w dzielnicy Włochy nieopodal lotniska Okęcie. Przed bramą na stadion mieści się ośrodek szkolenia kierowców. Posiada on 900 miejsc siedzących na jednej trybunie zbudowanej jeszcze w starym stylu na wale. Krzesełka są pomalowane w kolory klubu. Same trybuny i tunel do szatni widać, że są nagryzione zębem czasu natomiast w ostatnich dniach zainstalowano nowe ogrodzenie. Za boiskiem mieszczą się korty tenisowe.

Okęcie gra na tym obiekcie przy  Radarowej 1 od 1963 roku. Klub teraz to przede wszystkim piłka nożna natomiast przez lata najważniejszą sekcją sportową klubu była sekcja bokserska. W roku 1976 powstała sekcja piłki nożnej kobiet, która wywalczyła wicemistrzostwo Polski. Sukcesy notowała także sekcja lekkoatletyczna, działały sekcja hokeja na lodzie czy też sekcja koszykówki kobiet.

Teraz stołeczne Okęcie walczy w IV lidze. Występowali tu kiedyś m.in. Piotr Czachowski czy Ryszard Kulesza. Na stadion możemy wejść jeśli tylko będzie brama otwarta. Brak strażników.

Victoria Sulejówek

Nie jest to klub z Warszawy ale na tyle blisko, że postanowiłem go odwiedzić.  Zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy. Jest to jeden z ładniejszych kameralnych obiektów jakie widziałem. W tym miejscu Victoria Sulejówek swoje mecze rozgrywa nieprzerwanie od 1957 roku. Początkowo w tym miejscu był stadion z boiskiem i bieżnią dookoła. Największa zmiana przyszła gdy Sulejówek zgłosił swoją kandydaturę jako baza treningowa na EURO 2012.  Zbudowano wtedy boisko trawiaste jako główne i za budynkiem klubowym powstało treningowe ze sztuczną nawierzchnią. Zbudowano także nową zadaszoną trybunę na 1240 osób. Są także miejsca dla osób niepełnosprawnych w pierwszym rzędzie trybuny tuż przy murawie.

Stadion posiada także oświetlenie o mocy 500 luksów. Dodatkowo w miejscach najbardziej eksploatowanych (m.in. pola bramkowe) zastosowano specjalną nawierzchnię Extra Grass, która składa  się z mieszanki trawy naturalnej z syntetyczną czyli tzw. nawierzchnia hybrydowa.

Pod trybuną  znajdują się pomieszczenia techniczne i klubowe, takie jak: sala konferencyjna, szatnie dla zawodników, pokój sędziowski, pokój trenerski, gabinet lekarski, toalety i  magazyn. Miałem szczęście zwiedzić cały obiekt z pracownikiem klubu.

Warto podkreślić, że podczas EURO 2012 trenowała tu reprezentacja Rosji przez co obiekt był niedostępny przez prawie pół roku a to za sprawą układania trawy przez angielską firmę oraz przez sprawdzania obiektu przez służby specjalne z Rosji na czas Euro.  Z bazy w Sulejówku bardzo często korzystają drużyny z czołowych lig europejskich na obozy przygotowawcze przed początkiem sezonu. Obecnie klub gra w IV lidze.

Polonia Warszawa

Oprócz stadionu Legii to obiekt kolejnego utytułowanego klubu ze stolicy i jednocześnie najstarszego klubu piłkarskiego z miasta. Stadion im. generała Kazimierza Sosnkowskiego bo tak brzmi oficjalna nazwa to 5 tysięczny obiekt gdzie na co dzień gra Polonia Warszawa. Jego początki sięgają 1928 roku, oficjalne otwarcie odbyło się 30 września kiedy to Polonia przegrała z Wisłą Kraków 7:2.  Jego pierwotna pojemność wynosiła 10 tysięcy widzów. Przez wojnę i Powstanie Warszawskie stadion został zniszczony. Z czasem następowały tylko nieznaczne renowacje. W 2004 roku przebudowano trybunę Kamienną, która mieści 1911 krzesełek (w ten sposób nawiązując do daty powstania Polonii), a następnie główną trybunę, która doczekała się zadaszenia.

Mury wokół stadionu przypominają Warszawiakom o ciężkich latach 40. Na obiekcie przy Konwiktorskiej oprócz stadionu piłkarskiego znajduje się basen, oraz hala sportowa.  Jeszcze do niedawna wokół stadionu była bieżnia tartanowa. W pierwszych latach istnienia klubu to właśnie sekcja pływacka i lekkoatletyczna czyniły klub jednym z bardziej znanych w kraju.

Stadion jest bardzo niedoinwestowany. Trybuny są w nie najlepszym stanie technicznym. Brak na nich poręczy i podjazdów dla wózków. Obiekt nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych! Kilka lat temu miasto zafundowało mały zadaszony sektor dla osób na wózkach inwalidzkich, który mieści się na skarpie w roku boiska.

Z pewnością czuć specyficzny klimat na tym stadionie ale trzeba też uważać na własne zdrowie by się nie uszkodzić przychodząc na mecz.

Od lat są plany by stadion rozbudować co najmniej do 15 tysięcy miejsc. Natomiast wciąż albo brak pieniędzy albo inwestora albo zgody miasta na budowę. Ostatnia informacja z kwietnia 2021 jest taka, że klub chce wybudować nowy obiekt za 300 mln złotych jednak prosi miasto o dołożenie 100. Najnowszy projekt zakłada trybuny na 12 tysięcy i halę sportową. Jednak Polonia nie chce by inwestycja odbyła się w formule publiczno-prywatnej bez jej obecności. Wtedy to miałaby jeszcze mniej praw do stadionu niż ma teraz. Przy pomyślnych wiatrach budowa miałaby się zacząć w 2023 roku.

Właścicielem obiektu jest miasto stołeczne Warszawa, a zarządcą Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Klub nadal gra w III lidze. Żeby umówić się na zwiedzanie czy może na wejście na obiekt (bo nie ma przewodnika tylko oprowadza nas ochroniarz) to należy się skontaktować ze Stołecznym Centrum Sportu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content