Stadiony kraj

Najmniejsze miejscowości w Ekstraklasie

Przeczytasz w 9 min

Zazwyczaj wynajduję smaczki na temat stadionów piłkarskich. Dużych, małych, ich ciekawych lokalizacji, czy to na wyspach czy wysoko w górach. A dziś za sprawą zaskakujących baraży do Ekstraklasy przedstawię najmniejsze miejscowości w Polsce, gdzie zawitała najwyższa klasa rozgrywkowa.

Nieciecza

A zaczynamy od przedstawiciela Ziemi Krakowskiej. Nieciecza to mała wioska w województwie małopolskim w powiecie tarnowskim. Zamieszkuje ją zaledwie 680 mieszkańców. Wieś znana jest przede wszystkim z producenta kostki brukowej Bruk-Bet. W 1984 roku powstały  Zakłady Wyrobów Betonowych Krzysztof Witkowski a w 1992 zostały przemianowane właśnie na Bruk – Bet. Przy wjeździe do miejscowości stoi wielki obelisk z betonowym słoniem – symbolem największego pracodawcy w okolicy oraz napisem Nieciecza.

We wsi funkcjonuje klub piłkarski Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Zespół istnieje od 1922 roku, w latach 70. XX wieku zespół przestał istnieć. Został reaktywowany w 1983. Na początku XXI wieku powstał klub LKS Nieciecza a w drużynę zainwestowała firma Bruk-Bet. W 2015 roku klub awansował do Ekstraklasy i grał w niej aż trzy sezony. Obecnie po odpadnięciu w barażach, kolejny sezon rozegra w Fortuna 1 lidze.

stadion Termaliki Nieciecza

By móc rozgrywać mecze Ekstraklasy w swojej miejscowości, wybudowano nowy stadion na 4666 miejsc w tym 1600 miejsc zadaszonych, otwarto go w 2007. Warto wspomnieć, że obiekt jest położony w szczerym polu. Co daje niesamowite efekty zwłaszcza oglądając zdjęcia z lotu ptaka.

Pniewy

Pniewy to miasto w województwie Wielkopolskim, w powiecie szamotulskim. W całej swojej historii miasto przechodziło z rąk do rąk. W czasie II Rozbioru Polski należały do Prus, po  Traktacie Wersalskim z 1919 roku miasto wróciło do Polski. W czasie II Wojny Światowej z miasto zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych wielu Polaków. Dziś Pniewy zamieszkuje niewiele ponad 8000 osób.

Jednym z największych zakładów produkcyjnych w mieście jest Honda Logistics Center Central-Europe Sp. z o.o. Turystom z pewnością polecić można relaks nad Jeziorem Pniewskim.

W mieście funkcjonuje klub piłkarski Sokół Pniewy, choć swoje lata świetności ma już dawno za sobą. Obecnie gra w v lidze. W sezonach 1993/1994, 1994/1995 grał w 1 lidze (obecna Ekstraklasa) dwukrotnie osiągnął 10 miejsce w tabeli.  Z Sokołem Pniewy był związany m.in. Krzysztof Nowak. Stadion Sokoła obecnie może pomieścić 960 widzów na jednej trybunie. Jej część jest nawet zadaszona i posiada krzesełka na dwóch poziomach.

stadion_sokola_pniewy

Wronki

Kolejny przedstawiciel województwa wielkopolskiego. Miasto położone w powiecie szamotulskim, około 60 km na północ od Poznania. Obecnie zamieszkuje je 10500 osób. W XIV wieku dzięki swojej atrakcyjnej lokalizacji Wronki zaczęły się bardzo rozwijać. W okresie międzywojennym największym pracodawcą była Fabryka Przetworów Kartoflanych. Jednak najbardziej znanym zakładem przemysłowym jest fabryka sprzętu AGD Amica. W 2010 roku w połowie sprzedana koreańskiemu Samsungowi. Oprócz tego jednym z charakterystycznych miejsc w mieście jest zakład karny, jeden z największych w kraju, zbudowany w 1894 roku.

Wronki znane są jednak przede wszystkim z drużyny piłkarskiej Amica Wronki. Klub powstał w 1992 roku, w 2006 połączył się z Lechem Poznań tworząc KKS Lech Poznań. W latach 1995-2006 drużyna nieprzerwanie występowała w Ekstraklasie. W tym czasie zdobyła trzy Puchary Polski i występowała w europejskich pucharach. W sezonie 2004/2005 grała w fazie grupowej Pucharu UEFA. Całkowite rozwiązanie klubu nastąpiło w 2012 roku. Wronki zawsze słynęły ze świetnej bazy treningowej. Amica swoje mecze rozgrywała na bardzo klimatycznym stadionie przy ulicy Leśnej. Pojemność stadionu to  4 624 miejsca. Za jedną z trybun mieści się boisko treningowe a po przeciwnej stronie hotel Olympic.

stadion_amiki_wronki

W owym hotelu mieszkała reprezentacja Polski gdy rozgrywała mecze Wronkach. Jednak hotel nie znalazł się na liście obiektów treningowych na EURO 2012  ze względu na małą ilość pokoi. W ubiegłym roku za jedną z trybun otwarto Centrum Badawczo-Rozwojowe Lecha Poznań.

Grodzisk Wielkopolski

Nadal jesteśmy w wielkopolsce. Pędzimy do Grodziska Wielkopolskiego, małego 14-tysięcznego miasteczka, które w swoich chwilach chwały przyjmowało na swojej ziemi takie tuzy europejskiego futbolu jak Manchester City, Herthę Berlin czy Girondin Bordeaux. A to wszystko za sprawą drużyny Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski – dwukrotnego mistrza kraju. Do dziś może się pochwalić świetną bazą treningową i noclegową. By przybliżyć nieco historię klubu zapraszam do mojego wpisu z 2021 roku, kiedy miałem okazję zwiedzić ten zacny obiekt.

grodzisk wielkopolski zdjecie głowne

Niepołomice

Jedziemy znów do Małopolski i do świeżo upieczonego beniaminka Ekstraklasy do Niepołomic i na stadion Puszczy. 16-tysięczne miasteczko położone jest w powiecie wielickim. Zaledwie 65 km od granicy ze Słowacją. Niepołomice są silnie związane z historią Polski. W XIV w. król Kazimierz Wielki wybudował tutaj zamek myśliwski oraz kościół gotycki. Za czasów Jagiellonów zamek został przebudowany i stał się drugą po Wawel największą w kraju siedzibą królów. Dziedziniec zamku w Niepołomicach do złudzenia przypomina ten na Wawelu.

Gmina jest bardzo atrakcyjna dla inwestorów. Swoje biznesy rozwijają lub rozwijały tu m.in. Coca-Cola, fabryka samochodów ciężarowych MAN czy Browar Kazimierz.

Ostatnio rozwinął się także bardzo mocno futbol w Niepołomicach. Lokalny klub Puszcza Niepołomice pierwszy raz w historii awansował do Ekstraklasy, eliminując w barażach Wisłę Kraków. Oprócz ostatniego awansu, do największych sukcesów klubu należy ćwierćfinał Pucharu Polski w sezonach 2016/17, 2018/19, 2020/21. Pierwszą nazwą drużyny była „Niepołomianka”. W 2015 roku powstała także żeńska sekcja piłki nożnej.

stadion Puszczy Niepołomice

Puszcza swoje mecze rozgrywa na miejskim stadionie z 1954 roku. Jego pojemność wynosi  2118 miejsc siedzących. Warto zanotować, że początkowo stadion posiadał także bieżnię lekkoatletyczną. W 2015 roku nastąpiła gruntowna renowacja obiektu, wtedy to zwiększono liczbę miejsc z 1000 do obecnej 2118 a trzy lata później zainstalowano sztuczne oświetlenie. Miejmy nadzieję, że uda się rozgrywać mecze Ekstraklasy w swoim mieście i na swoim stadionie.


Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chciałbyś czytać takich więcej, proszę wesprzyj mojego bloga i kliknij w poniższy baner kupując mi kawę. Tym małym gestem przyczynisz się do rozwoju mojego bloga i pasji. Bardzo dziękuję!

logo-buycoffee


Radzionków

I teraz jedziemy na Śląsk do Radzionkowa, gdzie jeszcze niedawno lokalny Ruch grał na najwyższym szczeblu rozgrywek. Radzionków jest 16-tysięcznym miasteczkiem na Wyżynie Śląskiej w północnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Na początku XIX w. istniały tu 24 kopalnie galmanu. W tym samym stuleciu powstawało wiele kamieniołomów a wraz z rozwojem przemysłu w tym regionie bardzo rozwinęła się także kolej. W 1951 roku Radzionków uzyskał prawa miejskie.

W Radzionkowie mieści się siedliskowy ogród botaniczny, który ma za zadanie ochronę gatunków roślin oraz rzadkich zbiorowisk roślinnych.

stadion_ruchu_radzionkow

W Radzionkowie występuje lokalny Ruch, który w swojej historii ma występy w Ekstraklasie. W latach 1998–2001 grał w najwyższej lidze a w 1999 roku zajął nawet 6 miejsce w tabeli na koniec sezonu. Od czasu spadku zespół tuła się po niższych ligach. Ostatnie cztery sezony gra na poziomie IV ligi w grupie śląskiej. Do teraz przez kłopoty finansowe klub gra jako zespół amatorski. Jego zabytkowy stadion mieszczący 2000 widzów został zlicytowany w 2015 i zamknięty w 2018 roku. W jego miejsce zbudowano market. Rekord frekwencji padł w 1998 roku kiedy to na meczu z Legią na trybunach zasiadło aż 11 000 kibiców!

Łęczna

Przenosimy się na Lubelszczyznę i do Łęcznej. Miasto te wiele razy już gościło u siebie Ekstraklasę. Łącznie 7 sezonów. 18-tysięczna miejscowość w powiecie Łęczyńskim na wschodzie Polski stanowi część aglomeracji lubelskiej. Znane jest przede wszystkim ze złóż węgla kamiennego. W 1975 roku założono w pobliżu miasta kopalnię tego surowca „Bogdanka”.

Dumą miasta jest klub piłkarski Górnik Łęczna. „Górnik Łęczna, Górnik Łęczna, Lubelszczyzna jest Ci wdzięczna”. Tak brzmią słowa  klubowego hymnu. Górnik powstał w 1979 roku. Przez wiele lat drużyna ta była jedynym reprezentantem w Ekstraklasie województwa Lubelskiego. Pierwsza przygoda z Ekstraklasą zakończyła się degradacją do III za korupcję. Największym sukcesem drużyny jest 7 miejsce w tabeli w sezonie 2004/2005 oraz półfinał Pucharu Polski w sezonie 2022/2023. Ostatnia jego przygoda z Ekstraklasą zakończyła się konfliktem z kibicami kiedy to zarząd zdecydował, że swoje mecze drużyna będzie rozgrywać w Lublinie.

Na co dzień swoje mecze rozgrywa na stadionie miejskim o pojemności 7464 miejsc. W 2013 roku obiekt doczekał się sztucznego oświetlenia. Obecnie gra w I lidze.

stadion górnika łęczna

Radlin

Czy ktoś pamięta czasy, kiedy w Ekstraklasie grał taki zespół jak Górnik Radlin? Było to w latach 1950-59. Tym samym 18-tysięczne miasto na Górnym Śląsku dołączyło do silnej śląskiej elity na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Radlin dziś to typowo śląskie miasteczko z kopalniami, koksownią i elektrociepłownią. Miasto wychowało wielu olimpijczyków, trenowali tu m.in. Mikołaj Kubica (gimnastyka), Leszek Bandach (szermierka).

stadion Górnika Radlin

W tym roku drużyna Ruchu obchodzi 100-lecie! Jednak niestety obecnie klub występuje dopiero w lidze okręgowej w grupie Rybnik-Racibórz. Swoje mecze rozgrywa na małym przypominającym orlik stadionie o pojemności 350 miejsc. Jedną z legend drużyny jest Stanisław Oślizło, późniejszy kapitan Górnika Zabrze oraz kapitan reprezentacji Polski.

Górnik Polkowice

I na koniec jedziemy na Dolny Śląsk. A dokładniej do Polkowic. Miasto o populacji 22,5 tysiąca należy do strefy Legnicko Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Może się poszczycić inwestycjami na swoim terenie takich firm jak Volkswagen Motor Polska czy CCC. Polkowice swój rozwój rozpoczęły na początku XX wieku. W 1900 roku miasto doczekało się połączenia kolejowego z resztą kraju a siedem lat później elektrycznego oświetlenia ulic. W 1967 roku Polkowice ponownie otrzymały prawa miejskie. W 1998 roku w mieście otwarto największy aquapark w Polsce – Regionalne Centrum – Rekreacyjno-rehabilitacyjne.

Górnik Polkowice w Ekstraklasie zagrał zaledwie przez jeden sezon. Było to w sezonie 2003/2004. Klub został utworzony w 1947 roku. Głównie przez ludność z Kresów Wschodnich. Wtedy Pod nazwą Włókniarz Polkowice. Nazwę Górnik otrzymał dopiero w 1987 roku a później po krótkiej przerwie w 2018. Podobnie jak Górnik Łęczna został zdegradowany do IV ligi w 2007 roku. W 2012 r. klub wycofał się z II ligi i występował pod zmienioną nazwą jako KS Polkowice. Swoje mecze rozgrywa na stadionie miejskim otartym w 1975 roku gdzie może zasiąść  3241 widzów. Największą renowację przeszedł w 2000 roku kiedy to zbudowano budynek klubowy a jedna z trybun została zadaszona.

stadion górnika polkowice

 

 

fot. własne
stadiony.net
romania insider
puszcza-niepolomice.pl
termalica.brukbet.com
gornik-leczna.pl
ksgornik.eu

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content