stadiony Krakowa logo
Stadiony kraj

Stadiony piłkarskie w Krakowie

Przeczytasz w 7 min

Ostatnio skupiłem się na podróżach stadionowych w mojej rodzinnej Warszawie oraz całym województwie Mazowieckim. Naprawdę jest co oglądać. Stadionów nie brakuje, zarówno tych nowoczesnych jak i tych nieco opuszczonych ale z klimatem. A teraz zawitałem do grodu Kraka by sprawdzić gdzie tam się gra w piłkę.

W Krakowie na stadionach byłem kilkukrotnie. Zarówno na Cracovii jak i na Wiśle o czym mogliście przeczytać na blogu. Kraków jest bardzo bogaty w kluby piłkarskie jak i stadiony. Większość z nich to obiekty, gdzie czuć groundhopperski klimat oraz historię sięgającą jeszcze czasów sprzed wojny. Oto krótki przewodnik po piłkarskich stadionach w Krakowie. A gdzie się najpierw wybrałem przyjeżdżając pod Wawel?

 

Hutnik  Kraków

Pierwsze kroki skierowałem do Nowej Huty. To dzielnica a pierwotnie miasto zbudowane w 1949 roku dla pracowników mającego powstać kombinatu metalurgicznego. Od 1951 roku jest oficjalnie jedną z dzielnic Krakowa. Charakteryzuje się ona specyficzną zabudową oraz wieloma mitami związanymi z dzielnicą jak np. to, że jest to najniebezpieczniejsza część miasta. Są tu także obiekty, które warto odwiedzić jak np. Teatr Ludowy czy Aleja Róż. Ja postanowiłem odwiedzić stadion Hutnika Kraków, który  mieści się on przy ulicy Ptaszyńskiego 4. Dojedziemy tam komunikacją miejską, tramwajem lub autobusem. Obiekt powstał w 1950 roku. Doczekał się jednego dużego remontu w latach 2009-2010. Pojemność stadionu wynosi 1669 miejsc. Dużo miejsc na łukach trybun jest zasłoniętych przez bandy reklamowe. Na Suchych Stawach, czyli potocznej nazwie tego miejsca na co dzień gra drugoligowy Hutnik. Nazwa pochodzi od dawnych stawów rybnych, które znajdowały się nieopodal.

Na stadionie są dwie trybuny zadaszone z czego tylko główna wraz z trybuną prasową i VIP w całości. W 2012 roku na Mistrzostwach Europy swoją bazę treningową mieli tu Anglicy. Najnowsze plany mówią o tym, że wkrótce mają się rozpocząć prace nad budową nowego obiektu na 13 000 miejsc. Mnie udało się wejść przez otwartą furtkę na trybunę główną i cyknąć parę fotek. W budynku klubowym mieści się także sklep kibica oraz kawiarnia.

Prądniczanka Kraków

Kolejny stadion to kameralny obiekt należący do Prądniczanki Kraków. Wpleciony między domy jednorodzinne w całości odnowiony w latach 2017-19. Choć stoi w tym miejscu już od 1945 roku a sam klub powstał w 1921 r. Największym sukcesem klubu było zdobycie I miejsca w turnieju drużyn robotniczych Krakowa w 1933 roku. Stadion posiada jedną trybunę w pełni zadaszoną na 1224 osoby. Ma ona ciekawą konstrukcję ponieważ część rzędów krzesełek jest zrobiona na betonie a część na rusztowaniu tak by było można łatwo i szybko je zdemontować. Na trybunie jest nawet sektor gości na 68 osób.

Posiada także sztuczne oświetlenie (okoliczni mieszkańcy muszą być bardzo zadowoleni z wieczornych rozgrywek…) oraz sztuczną murawę. Co warto wiedzieć to to, że boisko jest nieco mniejsze niż standardowe (100x63m) przez co mogą być tu rozgrywane mecze najwyżej na czwartym poziomie. Na co dzień gra tutaj KS Prądniczanka oraz żeński zespół z Ekstraklasy AZS UJ Kraków. Mnie udało się akurat zobaczyć mecz właśnie miejscowego AZS-u z Czwórką Radom. Po remoncie obiektu klub doczekał się sali pamięci, w której są sportowe pamiątki, a także sali fitness, odnowy biologicznej i magazynu na sprzęt. Klub może się pochwalić także Akademią Kobiecego Futbolu Prądniczanka, która powstała w 2012 roku.

 

Wawel Kraków

Jak Kraków to musi być i Wawel. Tym razem jednak nie chodzi o zamek na Wawelu a klub sportowy WKS Wawel. Wielofunkcyjny klub sportowy Wawel powstał już w 1919 roku. Obecna nazwa istnieje od 1957 roku mimo, że niemal od początku XX wieku klub nie ma już nic wspólnego z wojskiem to został człon w nazwie Wojskowy Klub Sportowy.

Obiekt, który odwiedziłem mieści się przy ulicy Podchorążych i jest tu obecny od 1953 roku, podczas modernizacji 10 lat później stadion zyskał tartanową bieżnię. Dziś, oprócz piłki nożnej klub prowadzi pięć innych sekcji sportowych. M.in. lekkoatletykę oraz strzelectwo. Dzisiaj WKS Wawel gra w B Klasie w grupie III Krakowskiej. Stadion może pomieścić 1170 widzów, krzesełka w kolorze biało-zielonym są ulokowane na wale ziemnym wzdłuż jednej ze stron boiska. Pojemność stadionu zmalała po tym jak zburzono drewnianą trybunę po przeciwnej stronie. Wówczas na stadion mogło wejść ponad 5500 widzów. Prócz stadionu piłkarskiego w skład kompleksu wchodzi także wielofunkcyjna hala sportowa. Podczas tegorocznych Igrzysk Europejskich na stadionie mają się odbyć zawody w łucznictwie.

 

Na obiekt mogłem wejść bez problemu i przejść się wzdłuż trybuny. Akurat w tym czasie odbywał się mecz piłkarski WKS-u. Oprócz piłkarzy i lekkoatletów ze stadionu korzystają futboliści amerykańscy z zespołu Kraków King.


Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chciałbyś czytać takich więcej, proszę wesprzyj mojego bloga i kliknij w poniższy baner kupując mi kawę. Tym małym gestem przyczynisz się do rozwoju mojego bloga i pasji. Bardzo dziękuję!

logo-buycoffee


Garbarnia Kraków

Lokalizacja stadionu urzekła mnie najbardziej spośród wszystkich chyba na jakich byłem. Mieści się on na ulicy Rydlówka, tuż przy brzegu rzeki Wilga (prawy dopływ Wisły). Wygląda jakby był wciśnięty ciasno między osiedlowe blogi mieszkalne, jednak to stadion znajduje się tam od 1990 roku a osiedla dobudowano w ostatnim czasie. By dojść na jedyną trybunę trzeba iść po wertepach i nieutwardzonej drodze wzdłuż rzeki. Miejscami dojście na trybunę przypomina niezłą wyprawę po opuszczonych terenach Urbex-u.

Na trybunie mogą zasiąść dokładnie 963 osoby w tym 50 osób na sektorze gości. Niedawno, by otrzymać licencję na grę w II lidze zamontowano dach nad częścią trybuny. Klub zawarł spółkę z jednym z deweloperów, który wybudował pięć budynków mieszkalnych a klub dzięki udziałom w spółce i późniejszej ich sprzedaży, w 2016 roku mógł wybudować nowy budynek klubowy, pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią wraz z oświetleniem, boisko treningowe z naturalną nawierzchnią a także klubowy parking. Obecnie są plany by wybudować kompleks sportowy z obiektem na 4500 miejsc. Część radnych wyraziła zgodę na inwestycję, teraz decyzja leży po stronie prezydenta. Niestety na stadion nie można wejść i porobić zdjęcia. Ja robiłem zza płotu i od strony parkingu. Za trybuną jest tyle drzew i krzaków, że skutecznie przeszkadzają w „podziwianiu” areny.

Z dziennikarskiego obowiązku przypomnę, że RKS Garbarnia powstał w 1921 roku a dziesięć lat później cieszył się z jedynego, jak dotąd, mistrzostwa kraju.

 

Wieczysta Kraków

I na koniec zostawiam sobie stadion, który niestety był najmniej gościnny dla mnie, Wieczysta Kraków. A dlaczego? O tym za chwilę. Klub występujący obecnie w III lidze, został założony w 1942 roku. Jednak pierwotna nazwa klubu to Wieczyszczanka. Drużyna nie stworzyła odpowiednich struktur i rozgrywała tylko mecze towarzyskie. Klub rozwiązano w następnym roku. Wieczysta od zawsze balansowała między klasą A i B. W sezonie 2020/21 doszedł do 1/16 Pucharu Polski na szczeblu centralnym.

Po przejęciu klubu przez biznesmena Wojciecha Kwietnia, klub zasłynął zatrudnieniem byłych reprezentantów Polski – Sławomira Peszki, oraz Radosława Majewskiego i trenera Franciszka Smudy.

Niestety, podczas mojej wizyty nie można było wejść na stadion. Wszystkie furtki zamknięte. Kiedy podszedłem do budynku klubowego, zatrzymał mnie rosły ochroniarz pytając w czym pomóc. Poinformował, że to teren prywatny i goście są niemile widziani poza oficjalnymi meczami. Nawet firmowy sklepik ulokowany w kontenerze był zamknięty. No cóż, pozostało mi tylko zobaczyć trybunę z okna autobusu, który jedzie wzdłuż stadionu. I z tego powodu nie było jak zrobić zdjęć. A sam obiekt Wieczystej to jedna trybuna na stelażu dla 1300 widzów. Krzesełka są pomalowane w żółto-czarne klubowe barwy i ułożona data powstania 1942. Klub posiada boczne boisko treningowe z zainstalowanym sztucznym oświetleniem.  Jednak są plany by rozbudować ten obiekt, bowiem klub ma plany, by awansować wyżej na kolejnych poziomach rozgrywek. Zdjęcia pożyczone z portalu polskiestadiony.pl.

 

fot. stadionu wieczystej - polskiestadiony.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content