warszawskie stadiony zdjęcie główne
Stadiony kraj

Warszawskie stadiony cz. II

Przeczytasz w 8 min

Po ubiegłorocznej wyprawie po stołecznych stadionach w tym roku okazało się, że jeszcze sporo przede mną do obejrzenia. Zapraszam na kolejny tour po warszawskich „arenach”.

Poprzednio zwiedziłem stadiony nieco większe i nieco bardziej znane szerszej rzeszy kibiców (część pierwsza). Teraz zdecydowałem się odwiedzić stadiony mniejsze i mniej popularne ale za to z pewnością klimatu im nie brakuje. Wbrew pozorom niektóre z nich zapisały się w jakiś sposób na kartach polskiego futbolu. Zacząłem swój wypad od pobliskiego dla mnie stadionu KS ZWAR na Wawrze.

KS ZWAR

Stadion ZWAR Warszawa mieści się na ulicy Pożaryskiego w dzielnicy Wawer. Położony nieco na uboczu ale jednak w mieście. To duży kompleks sportowy składający się z jednego boiska głównego o pełnych wymiarach a także 4 mniejszye. 5 jest właśnie w budowie a szóste w planach! Rozmach robi wrażenie.

Oprócz tego jest budynek klubowy z szatnią i biurami i klubowa kawiarenka o wdzięcznej nazwie „Piłkarski Poker”. Teren klubu jest otoczony lipami, które świetnie wyciszają. Sam byłem zanim jeszcze wypuściły liście ale wierzę na słowo prezesowi klubu, z którym miałem przyjemność rozmawiać.

Nic dziwnego, że to miejsce upodobał sobie PZPN, który organizował tam parokrotnie zgrupowanie reprezentacji. Szczególnie spodobało się to miejsce trenerowi Nawałce, dzięki zaangażowaniu związku i samego trenera płyta główna zyskała system nawadniania. Wzdłuż boiska jest jedna kamienna trybuna z krzesełkami dla 220 kibiców. Z jednej strony ogrodzenia stoją bloki mieszkalne a z balkonów mieszkańcy mogą oglądać mecze. Na stadion możemy wejść bez większych problemów poza dniem meczowym. Bilety na mecze są darmowe.

Klub sportowy ZWAR jest najstarszym klubem w dzielnicy Wawer. Nazwa związana jest z dawną już nieistniejącą fabryką (ZWAR – Zakłady Wytwórcze Aparatury Rozdzielczej). Obecnie w szkółce trenuje ponad 400 chłopców z różnych roczników, od 2008 wzwyż. Klub także prowadzi „piłkarskie przedszkole” dla dzieci od 3 roku życia.

POLONEZ WARSZAWA

Kolejny stołeczny klub z własną odnowioną bazą. Stadion Poloneza mieści się przy ul. Łabiszyńskiej na Bródnie. Bardzo ładny, zadbany obiekt. Posiada bieżnię lekkoatletyczną, oświetlenie i dwie trybuny z krzesełkami wzdłuż boiska. Wszystko należy do OSIR Targówek. Obok jest hala do gry w zimie lub podczas złych warunków pogodowych a także pływalnia ogólnodostępna. Stadion jest otwarty dla wszystkich.

Sam klub został założony w 1954 roku przy Fabryce Samochodów Osobowych. Występował także pod nazwą Stal FSO Warszawa. Oprócz sekcji piłkarskiej, która istnieje do dzisiaj istniały także sekcje siatkówki i badmintona. Najbardziej znanym zawodnikiem klubu jest Wojciech Kowalczyk, olimpijczyk z IO w Barcelonie.

Od 2007 roku klub istnieje jako Stowarzyszenie Piłkarskie Polonez Warszawa powstało w marcu 2007 roku, z inicjatywy rodziców dzieci, które chciały uprawiać piłkę nożną na terenie osiedla Bródno.

Podobnie jak w przypadku Zwar-u, Polonez prowadzi drużyny różnych roczników a także Polonez Football Kids dla najmłodszych adeptów piłki nożnej.

GKP TARGÓWEK

Było trochę nowości to teraz przeniosę Was w miejsce gdzie naprawdę czuć klimat futbolu i groundhoppingu. Stadion GKP TARGÓWEK znajduje się w dzielnicy o tej samej nazwie na ul. Kołowej. Położony między blokowiskami obok parkingu. Wejście na obiekt dosyć nieoczywiste, przez furtkę obok parkingu. Trzeba uważać by sobie zębów nie wybić na tych wertepach ale później już tylko z górki. Monitoring jest ale można wejść bez problemu.

Stadion ma jedną trybunę na ok. 500 miejsc. Cała trybuna ma miejsca siedzące, krzesełka pomalowane w kolorach klubowych czyli na biało-zielono. Wiadomo, trybuna już nadszarpnięta zębem czasu. Trzeba patrzeć pod nogi ale wszystko mamy co powinno być na stadionie piłkarskim, trybunę VIP, sektor rodzinny, miejsca dla dziennikarzy a nawet sektor dla gości na ok. 200 miejsc. Krzesełka nieco zniszczone, prawdopodobnie przez niezłe racowisko.

Ławki rezerwowych są zrobione w starym brytyjskim stylu czyli wbudowane pod powierzchnią ziemi, wchodzimy jak do piwnicy. Może niektórzy pamiętają, że tak było kiedyś na starym stadionie Legii Warszawa. Na ścianie jednej z tych ławek widnieje grafitti „Będziemy zawsze razem na dobre i na złe”. Sama murawa bardzo ładnie zadbana. Oświetlenia brak.

Historia GKP Targówek nie jest zbyt długa. Klub powstał w 1996 roku przejmując sekcję piłkarską oraz tradycję Dzielnicowego Klubu Sportowego „Targówek” założonego w 1953 roku. Od czasu fuzji przy ulicy Kołowej działają dwa kluby, DKS Targówek (Akrobaci) oraz GKP Targówek (Piłkarze). Obecnie GKP Targówek gra dopiero w B-Klasie. Zespół ma nawet własną grupę kibicowską, która nosi nazwę „Zielona Horda”.  Jest to jedna z najbardziej aktywnych grup kibicowskich w tak niskiej lidze. Na koncie mają wiele wyjazdów na mecze swojej drużyny. Warto odnotować także zgodę kibicowską z Hutnikiem Warszawa.

KS PRZYSZŁOŚĆ WŁOCHY

Stadion KS Przyszłość mieści się w dzielnicy Włochy, należy do klubu założonego w 1928 roku. Obecnie prowadzi tylko sekcje piłkarską natomiast jeszcze w ubiegłym wieku istniały sekcje m.in. sekcje piłki ręcznej czy lekkiej atletyki. Przez niemal całą swoją historię klub balansuje na poziomie A i B – klasy. Tylko kilkukrotnie grał na poziomie ligi okręgowej. Dziś ponownie gra w A – klasie. Oprócz pierwszej

Na obecnym stadionie przy ulicy Rybnickiej gra od 1938 roku. Stadion posiada bardzo ładnie utrzymane boisko główne z naturalną murawą a także dwa mniejsze sztuczne boiska i halę. Wzdłuż boiska stoi jedna drewniana trybuna z plastikowymi krzesełkami. Mogą na nich zasiąść 392 osoby, jest też sektor dla gości. Oświetlenie jest tylko na małe sztuczne boiska.

Na stadion możemy swobodnie wejść furtką. Ciekawostką jest herb klubu łudząco podobny do innego stołecznego klubu – Legii Warszawa. Herb „Przyszłości” to biało-zielona tarcza z czerwoną obwódką i literą „P” w prawym górnym rogu. Zerknijcie sami.

 

DRUKARZ WARSZAWA

Kolejny stadion jaki odwiedziłem to obiekt Drukarza. Położony w niezwykłych okolicznościach przyrody w sercu Parku Skaryszewskiego. Nieopodal Jeziorka Kamionkowskiego. Od razu przyjemniej się trenuje w takich warunkach.

Sam klub powstał w 1926 roku (pod nazwą RKS Drukarz) natomiast dopiero od lat 60-tych XX w. rozgrywa swoje mecze na stadionie w „Skaryszaku”. Wcześniej klub tułał się po boiskach w Piasecznie lub na Woli. Przed II wojną klub oprócz sekcji piłkarski posiadał m.in. także sekcję pływania i lekkoatletyczną. Warto także wspomnieć także o sekcji siatkarskiej, której wychowankowie brali udział w IO w Meksyku.

Chlubą klubu oprócz piłki nożnej jest także łucznictwo, która wychowała wielu olimpijczyków. Sekcja ta istnieje do dzisiaj. Obecnie w akademii Drukarza Warszawa we wszystkich sekcjach szkoli się ok. 400 dzieci w 26 różnych zespołach w różnych kategoriach wiekowych. Pierwsza drużyna obecnie gra w IV lidze. Drukarz Warszawa to także klub zasłużony dla polskiej piłki. W jego zespołach grali m.in. Bracia Żewłakow i Dariusz Dźwigała, późniejsi piłkarze ekstraklasy i kadry narodowej.

Stadion Drukarza posiada naturalną murawę i jedną kamienną trybunę z krzesełkami. Może na niej zasiąść kilkaset osób. Niestety trybuna jest zaniedbana. Między krzesełkami wyrasta trawa a trybuna w wielu miejscach jest popękana. Po raz kolejny widać, że małe kluby borykają się z brakiem pieniędzy na remont infrastruktury a samorząd często nie pomaga. Samo boisko jest bardzo zadbane. Obok głównego boiska mniejsze sztuczne a także “Wembley” zlokalizowane ok.  200 m od klubu na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych. Boisko ze sztuczną trawą i oświetleniem.

HUTNIK WARSZAWA

Na stadion możemy bez problemu wejść przez otwartą bramę w ciągu dnia. Ostatni stadion jaki odwiedziłem podczas ostatnich wojaży po Warszawie to stadion Hutnika Warszawa. Najnowszej areny spośród wszystkich tu prezentowanych. Został zmodernizowany w roku 2021 po ponad 50-ciu latach funkcjonowania.

Stadion „Dumy Bielan” bo tak się nazywa drużyna Hutnika mieści się przy ul. Marymonckiej 42. Tuż obok AWF Warszawa gdzie przez lata korzystał z jednego z boisk. Posiada dwie zadaszone trybuny o pojemności 1328 miejsc, krzesełka są pomalowane w kolorach pomarańczowym i czarnym czyli barwach klubowych. To duża zmiana w porównaniu do starego stadionu ponieważ poprzednio mieścił 6240 osób ale posiadał tylko 538 krzesełek.

Oprócz głównego stadionu kompleks Hutnika posiada także dwa boiska treningowe ze sztuczną murawą i korty tenisowe. Boisko główne jest podgrzewane i ma oświetlenie. Stadion jest dobrze przystosowany dla niepełnosprawnych, na każdą z trybun wiedzie długa rampa dla wózków inwalidzkich, są też toalety na poziomie 0.

Obecnie z obiektu korzysta oprócz „Dumy Bielan” także amatorski zespół KTS Weszło. Akurat miałem przyjemność wejść na ich trening. Hutnik Warszawa to klub występujący w IV lidze. Został założony w 1957 roku, pierwotna nazwa to Koło Sportowe Hutnik. Największe sukcesy klubu to udział w II lidze. Klub prowadzi także akademię gdzie uczestniczą w zajęciach dzieci  z różnych roczników. Prócz sekcji piłkarskiej klub prowadzi także m.in. sekcję koszykówki 3×3 i brydża.

Obiekt jest własnością miasta przez co niestety nie jest łatwo umówić się na zwiedzanie. Jednak najłatwiej będzie podjechać na stadion w dzień treningu Hutnika i wejść na trybuny. Brama niemal zawsze jest otwarta.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content